Kotły centralnego ogrzewania służą spalaniu paliw, co prowadzi do podgrzania nośnika ciepła, którym zazwyczaj jest woda krążąca w obiegu instalacji centralnego ogrzewania budynku. To właśnie zasada przekazywania energii do czynnika cieplnego, a nie bezpośrednio do powietrza, odróżnia kotły od tradycyjnych pieców.

Czym kierować się przy wyborze kotła centralnego ogrzewania? Przede wszystkim nie modą, a swoimi indywidualnymi potrzebami – podpowiada nasz rozmówca z firmy Stefaniak. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów, które pozwalają na opalanie instalacji różnymi paliwami stałymi: od węgla, przez drewno po biomasę. Planowany rodzaj wykorzystywanego paliwa jest jednym z podstawowych czynników decydujących o wyborze modelu kotła.

Zalety kotłów węglowych

Kotły c.o. na węgiel od lat cieszą się największą popularnością. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim niewielki koszt instalacji oraz późniejszej eksploatacji, ponieważ węgiel pozostaje wciąż najtańszym rodzajem paliwa stałego.

Często wskazuje się na wady pieców węglowych, wśród których najuciążliwszą jest konieczność częstej i niezbyt czystej obsługi. Tymczasem nowoczesne kotły opalane np. miałem węglowym wyposażone są zarówno w praktyczne podajniki, jak i elektroniczne sterowniki oraz dmuchawy, które znacznie ułatwiają sterowanie pracą pieca.

Zalety kotłów na drewno i biomasę

Kotły służące do spalania biomasy i drewna zyskują na popularności szczególnie w ostatnich latach, co wynika ze wzrostu świadomości ekologicznej w społeczeństwie, a także niewielkich kosztów pozyskania paliw roślinnych – wyjaśnia ekspert z przedsiębiorstwa Stefaniak. Ich najważniejszą zaletą jest możliwość odnawiania zapasów (hodowle roślin energetycznych) czy wykorzystywanie odpadów drzewnych.

Kocioł c.o. stanowi dużą inwestycję, która będzie testowana przez lata. Ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, po jakie paliwo sięgniemy np. za 5 lat, warto rozważyć zakup kotła uniwersalnego. Dzisiejsi producenci kotłów centralnego ogrzewania oferują zresztą wiele innych udogodnień, np. w postaci różnorodnych podajników paliw czy systemów sterowania.

[avg] ([per]) [total] vote[s]