Na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do zbiorczej sieci kanalizacyjnej lub w miejscach, gdzie jest to nieopłacalne, mieszkańcy mają do wyboru dwie opcje. To szambo, które musi być regularnie opróżniane przez specjalistyczną firmę lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. W naszym artykule skupimy się na tym drugim rozwiązaniu, przekonując o korzyściach z wyboru właśnie takiej opcji.

Charakterystyka przydomowej oczyszczalni

Zacznijmy od podstaw: najprostszym typem przydomowej oczyszczalni ścieków jest oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, przy czym do takiego rozwiązania konieczne jest posiadanie działki o stosunkowo dużej powierzchni. Alternatywą jest tu przydomowa oczyszczalnia biologiczna. W każdej przydomowej oczyszczalni ścieków procesy, które w niej zachodzą, dzielimy na etapy. Etap pierwszy to etap bez udziału tlenu, a więc mechaniczne oddzielanie zanieczyszczeń i ich fermentacja. Ścieki są podczyszczone, mogą więc trafić separatorów oddzielających tłuszcze. Dalej ścieki trafiają do tzw. odbiornika, a stamtąd już poprzez drenaż do gruntu lub przez filtry do komory oczyszczalni biologicznej.

Argumenty przemawiające na korzyść przydomowej oczyszczalni

Postarajmy się teraz skoncentrować na argumentach, które jasno przemawiają na rzecz wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast szamba. Pomagają nam w tym fachowcy z firmy Budoinstal z Węgrowa. Budowa tradycyjnego, przydomowego szamba to na pierwszy rzut oka rozwiązanie tańsze, ale wcale nie bardziej opłacalne. Sama budowa owszem, ale wyższe koszty budowy przydomowej oczyszczalni ścieków zwracają się już w okresie kilku pierwszych lat eksploatacji. Szambo użytkowane w typowym domu trzeba stosunkowo często opróżniać, a za taką usługę musimy oczywiście zapłacić. Za eksploatację przydomowej oczyszczalni ścieków zapłacimy znacznie mniej, bo jeśli np. szambo opróżniać będziemy raz na dwa tygodnie, to przy takiej samej eksploatacji oczyszczalni czeka nas wywóz nagromadzonego osadu raz na około dwa lata. Trzymając się argumentów przemawiających na korzyść przydomowej oczyszczalni ścieków w stosunku do szamba: z przydomowej oczyszczalni ścieków nie wydobywają się żadne nieprzyjemne zapachy, jest to po prostu niemożliwe, jeśli rzecz jasna korzystamy z niej zgodnie ze wskazaniami producenta (np. zasilanie bakteriami raz na jakiś czas, czyli po prostu wrzucenie specjalnej kapsułki do toalety). Na koniec wymieńmy jeszcze jeden argument, który przemawia na korzyść oczyszczalni: po zgłoszeniu wniosku o pozwolenie na montaż przydomowej oczyszczalni do urzędu, na decyzję czekamy maksymalnie 30 dni. Co więcej, na przydomową oczyszczalnię często możemy otrzymać dotację. Brzmi zachęcająco? – Naszym zdaniem tak.

Rate this post