Drewno w dawnych czasach było głównym materiałem wykorzystywanym w sztuce budowlanej. Obecnie zastępowane jest ono przez inne, wydajniejsze tworzywa, wciąż jednak odgrywa istotną rolę w wykańczaniu wnętrz. Powszechnie służy między innymi do produkcji podłóg. Dlaczego warto zainwestować w drewnianą podłogę – tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Piękny wygląd

To zdecydowanie jeden z najważniejszych walorów podłogi drewnianej. Niezależnie od formy, na którą się zdecydujemy – czy będą to klepki, parkiet czy panele – drewno na posadzce prezentuje się wyjątkowo pięknie, dużo lepiej niż tworzywa sztuczne czy płytki ceramiczne. Świetnie spisze się zarówno we wnętrzach tradycyjnych domów, jak w nowoczesnym budownictwie – wszystko zależy od wyboru odpowiedniego gatunku, kolorystyki oraz formy podłogi. Istotne jest żeby dobierać kolory do wielkości pomieszczeniach – ciemne barwy mają tendencję do optycznego zmniejszania przestrzeni.

Do każdego wnętrza

Powszechne jest przekonanie, że podłoga drewniana nie nadaje się do pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgoć i gdzie istnieje większe ryzyko pobrudzenia, czyli przede wszystkim do kuchni i łazienki. Nie jest to do końca prawda. Fakt, że zwykła podłoga z drewna bardzo szybko zacznie się wypaczać pod wpływem wilgoci – sekret w tym, żeby w łazience ułożyć podłogę odpowiednio przygotowaną do panujących w niej warunków.

– Przede wszystkim podłogi drewniane do łazienek wykonuje się z egzotycznych gatunków drewna, która charakteryzują się mniejszym skurczem, niż nasze krajowe drewna – wyjaśnia specjalista firmy MelaguIm mniejszy skurcz drewna, tym mniejsze jego odkształcenia w zależności od panujących warunków. Druga kwestia to fakt, że drewno do łazienek musi być lite, a nie klejone, jak w przypadku podłóg w pokojach.

Przyjazne domownikom

Zalety podłóg drewnianych nie kończą się oczywiście na pięknym wyglądzie. Istotnym atutem jest fakt, że drewno zapewnia domownikom wysoki komfort mieszkania. Po pierwsze drewno jest świetnym izolatorem ciepła, dlatego nie „ciągnie” od niego chłodem, jak w przypadku płytek ceramicznych, można po nim chodzić nawet na bosaka. Po drugie – jest równie izolatorem akustycznym, co oznacza, że pochłania dużo dźwięków. Jest to szczególnie istotne w domach piętrowych, gdzie dźwięki z dolnych kondygnacji mogą rozchodzić się w górę. Po trzecie – podłogi drewniane wykazują właściwości antystatyczne i antyalergiczne, a zatem będą idealnym wyborem do domu zamieszkanego przez alergików.

Wady podłóg drewnianych

Niestety nie ma róży bez ognia. Podłogi drewniane posiadają również pewne istotne wady. Po pierwsze są stosunkowo drogie – im bardziej egzotyczny gatunek drewna, tym więcej za niego zapłacimy. Po drugie wytrzymałość podłóg drewnianych jest również niższa niż w przypadku podłóg z ceramiki bądź tworzyw sztucznych – wszystko znowu zależy od gatunku drewna, jednak generalnie należy unikać przesuwania ciężkich mebli po podłodze i uderzeń. Po trzecie – podłogi drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku tracą swój urok i niszczeją.

[avg] ([per]) [total] vote[s]