Ogrzewanie ścienne to znakomite rozwiązanie dla budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz służby zdrowia. Ma ono bardzo szerokie grono zwolenników wśród lekarzy i biologów. Sprawdźmy, czym się charakteryzuje i jakie są jego zalety.

Czym jest ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne było znane już w starożytności – gazy spalinowe znad paleniska wydostawały się na zewnątrz obiektu przez kanały powietrzne, które były umieszczone w podłodze i ścianach. W ten sposób nagrzane elementy  budowlane mogły przekazywać ciepło do wnętrza pomieszczenia. Zainteresowanie tym rodzajem ogrzewania jest obecne do dzisiaj. Wiąże się to z wieloma zaletami, których nie posiadają inne systemy grzewcze.

Panel grzewczy składa się z dwóch układów, które są ze sobą połączone:

  • kolektora wodnego, w którym przepływa czynnik grzewczy – najczęściej woda,
  • rury cieplnej, przy pomocy której rozprowadzane jest ciepło na powierzchni grzewczej – ścianie.

Jakie są zalety korzystania z ogrzewania ściennego?

Ogrzewanie ścienne jest miedzianą instalacją, która składa się z różnej wielkości podtynkowych paneli grzewczych. Zamontowanie takiego systemu przynosi kilka niewątpliwie istotnych korzyści:

  • Przekazywanie ciepła w postaci promieniowania zamiast konwencji przyczynia się do braku zjawiska unoszenia się kurzu i alergenów w pomieszczeniu.
  • Duże oszczędności energetyczne ze względu na niską temperaturę zasilania instalacji centralnego ogrzewania – od 30°C do 50°C.
  • Rozprowadzanie ciepła na dużej powierzchni.
  • Bardzo krótki czas nagrzewania.
  • Stała wilgotność i temperatura dzięki równomiernemu rozkładowi temperatur wszystkich ścian w pomieszczeniu.
  • Możliwość dowolnego kreowania wystroju wnętrza.

Warto zauważyć, że system ścienny współpracuje z ogrzewaniem podłogowym Universa i można go skonfigurować z pompą ciepła, bateriami solarnymi, piecami kondensacyjnymi oraz innymi źródłami, które pracują w niskich temperaturach – wyjaśnia specjalista z firmy KADA, która oferuje m.in. okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, bramy garażowe, bramy wjazdowe, ogrodzenia, panele fotowoltaiczne oraz systemy ogrzewania podłogowego i ściennego.

[avg] ([per]) [total] vote[s]