Ogrzewanie pompą ciepła budzi duże emocje. Głównie ze względu na koszty jakie musimy ponieść na ten system ogrzewania i oczekiwany okres zwrotu inwestycji. A przecież z pozoru ogrzewanie domu za pomocą urządzenia, do którego dostarczamy jedną jednostkę energii elektrycznej, a otrzymujemy jej trzy-cztery razy więcej – zamienionej na ciepło – powinno tylko cieszyć…

Zalety pomp ciepła

Najbardziej zachwalana jest bezobsługowość pompy ciepła. Koszt ogrzewania jest podobny jak przy opalaniu węglem, a właściciele mają pewność, że nawet podczas długiej nieobecności w domu będzie utrzymana żądana temperatura – i to bez potrzeby zatrudniania palacza. Zwolennicy chwalą sobie niskie koszty ogrzewania, a także różne małe oszczędności. Na przykład nie trzeba budować komina (jeśli zastosujemy wentylację mechaniczną). A gdy go nie ma, nie płacimy za okresowe wizyty kominiarza.

Co jeszcze przemawia na plus? Ogrzewanie pompą ciepła zwalnia z zabiegania o dostarczenie i składowanie paliwa (węgla, drewna czy oleju opałowego). A skoro nie potrzeba miejsca na składowanie – jest kolejna oszczędność na etapie budowy. Dla zdumiewająco wielu osób pompa ciepła ma jeszcze tę zaletę, że… nie zmusza do wprowadzenia gazu do domu. Wciąż żywe jest uprzedzenie do tego wybuchowego paliwa. Na marginesie zanotujmy kolejną oszczędność: pompa ciepła nie wymaga doprowadzania przyłącza – w wypadku gazu to spory koszt.

Wady pomp ciepła

W dyskusjach na temat pomp ich przeciwnicy, ale również praktycy dostrzegają też wady tego urządzenia. Podstawowa to oczywiście koszt inwestycyjny i długi czas zwrotu, z reguły wydłużony jeszcze o odsetki kredytu na zakup pompy. Koszty zwiększa droga automatyka do programowania pracy urządzenia oraz sterowników do regulacji ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej współpracujące z pompami – ma dużą bezwładność cieplną. Jeśli chcemy szybciej uzyskać żądaną temperaturę, trzeba dodatkowo włączyć w pompie grzałkę elektryczną – a to kosztuje. Pewną trudność może sprawić optymalne ustawienie działania pompy ciepła. Należy uwzględnić wiele czynników: parametry domu, gruntu, oczekiwania mieszkańców, wreszcie – co najtrudniejsze – zmienną pogodę. Może się okazać, że raz jest w domu za ciepło, innym razem za zimno, a powrót do komfortowej temperatury zajmuje nawet kilka godzin.

Co jeszcze? Poziomy gruntowy wymiennik ciepła blokuje część działki – utrudnia jej zagospodarowanie, bo na tym terenie można urządzić właściwie tylko trawnik. Ostatnia wada jest zaletą.

W oczach zwykłych ludzi często widać powątpiewanie. Czy to może działać? Udowadnianie zalet pompy staje się rodzajem misji dla ich właścicieli. Na szczęście nie jest trudno przekonać świat, że to jednak działa…

Andrzej T. Papliński

Rate this post