Wznoszenie domów z drewna jest tradycją w budownictwie wielu krajów, przede wszystkim Północy. Wartość tego naturalnego materiału od wieków niezmiennie cenią sobie mieszkańcy Skandynawii i chłodnej Kanady. W Polsce domy w tej technologii buduje się od zaledwie 30-40 lat. Dzięki pozytywnym doświadczeniom i opiniom tych pierwszych użytkowników, drewniane domy doczekały się potwierdzenia swojej wartości i właśnie teraz zyskują coraz większą popularność.

Cena gra rolę

Pierwszym czynnikiem, który przyciąga uwagę osób planujących budowę własnego domu, jest oczywiście koszt przedsięwzięcia. Już na tym polu drewniane domy pokazują swoją przewagę nad budownictwem murowanym – przekonuje nasz rozmówca z firmy Ligar.

Naturalne drewno jest surowcem stosunkowo niedrogim, a co więcej, wznoszenie budynków z tego materiału nie wymaga dużej ilości dodatkowych produktów: poszczególne elementy łączone są za pomocą metalowych łączników albo wrębów, zaś lekka konstrukcja nie wymaga bardzo dużych fundamentów.

Szybka i wygodna budowa

Zachęcający jest także czas trwania budowy. W przeciwieństwie do murowanych budynków, dom z drewna można wznieść w mniej niż pół roku. Do niewielkiego domku można wprowadzić się nawet w ciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia budowy! Na takie tempo prac wpływa m.in. wspomniane wyżej ograniczenie ilości niezbędnych elementów budowlanych do minimum oraz wykluczenie przerw technologicznych, niezbędnych podczas prac murarskich.

Kolejną zaletą wynikającą z wykluczenia z budowy tzw. mokrych materiałów budowlanych, jest możliwość prowadzenia prac zimą i mniejsza ingerencja w otoczenie przyszłego domu. Działka, na której stawiamy dom z drewna jest dużo czystsza, znika konieczność składowania piachu, cementu, cegieł i innych materiałów budowlanych na miejscu, a pracownicy nie potrzebują aż tak dużego pola manewru.

Wszystko to sprawia, że budowa jest po prostu łatwiejsza i mniej ingeruje w naturalne ukształtowanie działki. Dodatkowo, wznoszenie suchych ścian z gotowych elementów drewnianych stanowi oszczędność miejsca, co dla użytkowników domu w ostatecznym rozrachunku oznacza większą przestrzeń życiową – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Ligar.

Doskonały klimat wnętrza

Sama budowa jest oczywiście ważna, lecz jeszcze ważniejszy jest komfort późniejszego mieszkania. I na tym polu domy z drewna prezentują się wyśmienicie, przede wszystkim ze względu na właściwości tego naturalnego budulca. Drewno tworzy doskonały mikroklimat we wnętrzu, pozwala na łatwiejszą wymianę powietrza i posiada zdolność samoregulacji wilgotności, dzięki czemu nasz dom „oddycha”. Przebywanie w domu drewnianym jest po prostu zdrowe.

Czy to wszystkie zalety drewnianego domu? Oczywiście, że nie. Oprócz niezwykle konkurencyjnej ceny, szybkiej budowy i doskonałej atmosfery wnętrza, domy drewniane to także niesamowite piękno i estetyka w zgodzie z przyrodą. Dodatkowym atutem są ciekawe właściwości termiczne domów drewnianych, które, przy odpowiednim projekcie i wykonaniu, pozwalają na wprowadzenie znacznych oszczędności również w zakresie ogrzewania.

[avg] ([per]) [total] vote[s]