Wykorzystywanie wpływu słońca i innych źródeł energii odnawialnej stało się już dość powszechne w budownictwie. Coraz więcej osób decyduje się na wyposażenie swoich domów w kolektory i pompy cieplne, dzięki którym możliwe jest ogrzewanie domu niezależnie od zewnętrznych źródeł energii, takich jak gaz ziemny czy prąd elektryczny – taniej i w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Jednak tego rodzaju unowocześnienia są tylko jednym z trendów w ekologicznym we współczesnym budownictwie. Innym są budynki i domy pasywne.

Czym jest dom pasywny?

Tym, co odróżnia dom pasywny od domu ekologicznego jest przede wszystkim brak zastosowania tych samych rozwiązań technologicznych. Zrezygnowano w nich z aktywnych instalacji, służących przetwarzaniu energii ze środowiska na energię cieplną lub elektryczną. Dom pasywny, jak sama nazwa wskazuje, chłonie energię słońca w sposób pasywny, wykorzystując przy tym całą swoją elewację, bez przetwarzania energii świetlnej na elektryczną, a następnie cieplną – ciepło jest pobierane bezpośrednio z otoczenia. Nowoczesne i skuteczne rozwiązania izolacyjne pozwalają wielokrotnie usprawnić wykorzystanie zebranej energii.

Dlaczego warto zainwestować w dom pasywny?

Domy pasywne posiadają wiele zalet, których nie sposób przecenić. Jedną z najważniejszych, tą, dla której wiele osób decyduje się wybór tego typu zabudowy, są ogromne oszczędności energii. Badania wykazały, że zastosowane w budynkach pasywnych izolacja oraz technologie odzyskiwania ciepła z powietrza wewnątrz domu są w stanie do ośmiu razy zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z zewnętrznych źródeł. W cieplejszych krajach często rezygnuje się nawet z budowy instalacji grzewczej, w polskim klimacie można ją bardzo mocno ograniczyć. Choć koszt budowy takiego domu jest znacznie wyższy, niż tradycyjne budownictwo, to oszczędność energii oraz zgodność z mającymi wejść w życie normami energetycznymi dla domów sprawiają, że inwestycja ta zwróci się bardzo szybko.

Większa niezależność od dostawców energii

Skoro pobór energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń jest w przypadku domów pasywnych znacznie niższy, to również nasza zależność od dostawców prądu, gazu czy innych paliw jest mniejsza. Rynek energetyczny jest w ostatnich bardzo niepewny, należy więc rozważnie podchodzić do kwestii wyboru rodzaju energii i firm oferujących jej dostawę.

Cisza i spokój

Znakomite parametry izolacyjne sprawiają, że domy pasywne nie tylko skutecznie zatrzymują ciepło, ale również znacząco ograniczają przedostawanie się dźwięków z zewnątrz oraz pomiędzy poszczególnym pomieszczeniami. Zapewnia to spokój oraz daje większe poczucie prywatności każdemu z mieszkańców domu.

Dbałość o środowisko

Mniejsze zużycie energii oznacza również mniejszą emisję spalin, a tym samym – czystsze powietrze i mniejsze obciążenie dla naturalnego środowiska. Co prawda, aby osiągnąć ten cel należy znacznie zwiększyć ilość budowanych domów pasywnych (w Polsce jest ich zaledwie kilkanaście, w Niemczech i innych krajach zachodnich – po kilka tysięcy), jednak świadomość przyłożenia swojej cegiełki w budowaniu czystszego środowiska daje ogromną satysfakcję.

Aby nasz dom pasywny spełniał w pełni wszystko swoje funkcje, należy zadbać o jego właściwe wykonanie. Firma Gresan jest jedną z nielicznych na polskim rynku firm, które zajmują się konstrukcją wysokiej jakości budynków pasywnych.