Wypoczynek na zadaszonym tarasie to przywilej, który doceniają przede wszystkim posiadacze domów z ogrodami. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się latem chroniąc przed nadmiarem słońca lub jesienią, kiedy zdarzają się pierwsze, ciepłe jeszcze deszcze. Zadaszony taras to idealne miejsce do relaksu oraz spotkań z najbliższymi. Sprawdź, jakie rozwiązania konstrukcyjne w tym zakresie są najpopularniejsze.

Na jakie zadaszenie tarasu się zdecydować?

Przed wyborem konkretnego rozwiązania związanego z zadaszeniem tarasu należy wziąć  pod uwagę kilka istotnych detali. Przede wszystkim przydomowe tarasy dzielą się na dwa typy. Są to konstrukcje:

  • związane z budynkiem,
  • wolnostojące.

Warto również wybrać samą formę zadaszenia – stałą lub ruchomą. Konstrukcje ruchome mogą być składane bądź rozkładane w zależności od zapotrzebowania. Forma stała cechuje się jednak znacznie wyższą wytrzymałością np. na złe warunki pogodowe.

Należy mieć na uwadze, że rozwiązanie ruchome nie wpływa w znacznym stopniu na doświetlenie pomieszczeń znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu.

Latem panuje tam przyjemny chłód, natomiast w okresie zimowy, zadaszenie może być złożone, przez co do wnętrza dostawać się będzie standardowa o tej porze roku dawka światła. Zupełnie inaczej sprawa doświetlenia zimą wygląda w przypadku konstrukcji stałych. Wykorzystane drewno będzie blokowało promienie słoneczne, przez co pomieszczenia będą znacznie ciemniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przeźroczystego materiału np. płyt poliwęglanowych, jednak wówczas należy pamiętać o regularnym odśnieżaniu zadaszenia – tłumaczy specjalista z firmy Scala Plastics, będącej dystrybutorem płyt poliwęglanowych.

Rodzaje zadaszeń stosowanych na tarasach

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do zadaszeń tarasu jest drewno. Surowiec ten charakteryzuje się solidnością oraz stabilną i wytrzymałą konstrukcją. Dodatkowo jego montaż w przypadku tarasów przy domach jest niezwykle prosty – wystarczy mocowanie do ściany budynku z jednej strony, a po przeciwnej stronie oparcie na stabilnie zakotwiczonych w ziemi filarach. Zadaszenie tarasu z wykorzystaniem drewna niesie ze sobą jednak pewien obowiązek. Drewno jako materiał naturalny wymaga okresowej impregnacji, co pozwala na zachowanie konstrukcji w doskonałej formie przez szereg kolejnych lat.

Tego typu zadaszenie zapewnia zacienienie stałe, które latem jest bardzo potrzebne. Warto jednak mieć na uwadze, że zimą, pomieszczenia przy tarasie będą otrzymywały znacznie mniej światła dziennego, co dla niektórych może być problemem.

Zadaszenie z wykorzystaniem płyt poliwęglanowych cechuje znacznie wyższa funkcjonalność. Główną zaletą tego materiału jest zwiększona odporność na działanie niekorzystnych czynników pogodowe. Dodatkową korzyścią jest także brak konieczności specjalnej pielęgnacji płyt i ich łatwe utrzymanie w czystości.

Decydując się na zadaszenie tarasu, prace z tym związane warto powierzyć specjalistom lub wykonać je samodzielnie. W drugim przypadku wystarczy zakupić niezbędne elementy od sprawdzonego dystrybutora i zachować ostrożność podczas montażu.

Rate this post