Nadszedł czas na remont łazienki. Postanowiliśmy, że ułożymy płytki na ścianach i na podłodze. Glazura wybrana, dopasowany do niej ozdobny szlaczek i zakupiony mocny klej. Pozostało jedynie układanie. W tym momencie musimy zadać sobie niezwykle ważne pytanie: czy robić to samodzielnie, czy zatrudnić profesjonalistę? Co będzie dla nas korzystniejsze pod różnymi względami? Sprawdźmy, analizując powody, dla których warto zatrudnić profesjonalnego glazurnika.

Doświadczenie

Pamiętajmy, że glazurnik, oczywiście zawodowiec, zajmuje się robotami wykończeniowymi od wielu lat, ma zatem w tej dziedzinie niemałe doświadczenie. Nabyte dzięki temu umiejętności i wiedza umożliwiają mu nie tylko fachową realizację powierzonych zleceń, wprowadzanie do naszych założeń niezbędnych zmian po ocenieniu sytuacji i dokonaniu pomiarów, ale też doradztwo w dziedzinie zakupu najlepszych materiałów, np. dobrze trzymającego kleju do płytek. Jak być pewnym, że trafiliśmy na takiego glazurnika? Sprawdźmy, czy posiada on dyplom technologa robót wykończeniowych w budownictwie, potwierdzający jego wiedzę i praktykę.

Oszczędności

Wydaje się nam, że najtańszym sposobem na położenie glazury czy terakoty jest własnoręczne wykonanie tej czynności. To prawda, ale jedynie wówczas, gdy potrafimy to zrobić. Pamiętajmy, jeżeli nie mamy praktyki, powierzenie tego zadania profesjonaliście będzie mniej kosztowne. Unikniemy bowiem kosztów połamanych płytek lub ponownego układania niewłaściwie lub krzywo położonych kafelków.

Szybkość pracy

Profesjonalny glazurnik wykonuje swoją pracę w kilka dni. Co więcej, robi to wprawnie, uzyskując idealny wygląd zabudowywanej płytkami powierzchni. Jeśli kładziemy glazurę sami, musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż zajmie nam to więcej czasu. Powinniśmy się nastawić – w zależności od wielkości pomieszczenia – na co najmniej dwutygodniową pracę. Niestety po jej zakończeniu możemy być zawiedzeni efektem naszych starań. Położone bez doświadczenia płytki najczęściej leżą nierówno, są brzydko fugowane, a w konsekwencji często pracę trzeba zaczynać na nowo lub wzywać do niej specjalistę. Warto zatem od razu zatrudnić glazurnika, unikając zbędnego trudu i niepotrzebnej frustracji.

Użycie profesjonalnego sprzętu

Glazurnik pracuje, używając specjalistycznych narzędzi. Dzięki sprawnemu posługiwaniu się nimi praca jest wykonywana na wysokim poziomie. Jeśli wykonujemy pracę sami, możemy mieć oczywiście dostęp do profesjonalnych urządzeń – istnieje możliwość wypożyczenia ich. Mogą się jednak wiązać z tym pewne problemy: wynajęcie narzędzi powiększy koszt prac wykończeniowych, a dodatkowo nieumiejętne posługiwanie się nimi sprawi, że duża liczba płytek zostanie uszkodzona i niezdatna do użycia.Wybór należy do nas. Warto przemyśleć wszystkie argumenty, zanim rozpocznie się pracę. To pomoże nam uniknąć sytuacji zatrudnienia glazurnika dopiero wtedy, gdy sami okażemy się sobie niewystarczający.

Rate this post