Igłofiltry to specjalistyczne urządzenia umożliwiające obniżenie stanu wód gruntowych. Dzięki temu, możemy stworzyć suche środowisko, które będzie nadawało się do wykonania wykopów lub innych prac budowlanych. Igłofiltry są stosowane od lat, a ponieważ są to urządzenia drogie, wymagające fachowej obsługi, najczęściej korzysta się z nich na drodze wynajmu. Poniżej opowiemy więcej na ten temat.

Działanie igłofiltrów – krótkie wprowadzenie w temat

Igłofiltry to podłużne urządzenia o długości 5-7 metrów i przekroju 4-5 cm. Wprowadza się je do ziemi metodą wpłukiwania, wgłębiania lub wwiercania. Ustawione jeden obok drugiego, igłofiltry tworzą rozbudowany system podpięty do kolektora ssącego. Działające w nim pompa ciśnieniowa powoduje zassanie wód gruntowych z ziemi i ich dalsze odprowadzenie. Pozwala to obniżyć poziom wód w miejscu wykonania instalacji igłofiltrowej oraz jego otoczeniu.

Igłofiltry są w stanie ustabilizować wody gruntowe do poziomu 6 metrów. Do głębszych wykopów, korzysta się ze stopni dodatkowych. Czas działania igłofiltrów jest uzależniony od poziomu nasycenia gleby wodą, a standardowa prędkość wynosi 20 litrów w ciągu jednej minuty.

Najczęściej wykorzystywane typy igłofiltrów

Igłofiltry mogą różnić materiałem zastosowanym w produkcji komponentów. Znajdziemy urządzenia z podzespołami polietylenowymi PE, stalowymi i plastikowymi PCV. Pierwsze są najbardziej elastyczne i najchętniej wybierane w naszym kraju. Na ich końcu znajduje się filtr siatkowy, a wydajność dochodzi do 1 m3 na godzinę.

Igłofiltry stalowe mają długość od 4 do 6 metrów i zakończone są ostrzem ułatwiającym ich wprowadzenie w grunt. Posiadają również filtr, zawór oraz inne istotne elementy. Zaletą igłofiltrów stalowych jest większa wydajność – nawet 1,5 m3 na godzinę.

Modele plastikowe są nieco mniej wydajne niż stalowe, ale lepsze niż ich odpowiedniki PE. Mają standardową długość oraz szerokość, kończą się natomiast filtrem syntetycznym.

Również materiał wykorzystany w budowie kolektora ma znaczenie. Znajdziemy igłofiltry z kolektorami aluminiowymi, polietylenowymi lub stalowymi. Średnica kolektora waha się natomiast w przedziale ok. 50-159 mm.

Zastosowanie igłofiltrów a potrzeby budowlane

Igłofiltry znajdują zastosowanie przy wykonywaniu rozmaitych prac budowlanych. Wymienić należy stawianie płytkich fundamentów czy tworzenie podłużnych wykopów (np. pod rurociągi). Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest osuszenie gruntu i poprawienie jego stabilności, można stosować igłofiltry. Rzadziej wykorzystywane są natomiast do nawadniania terenów ogrodowych.

Montaż igłofiltrów jest dość szybki i łatwy. Ponadto, są to urządzenia lekkie i łatwe w transporcie. Mogą być wykorzystywane przy projektach budowlanych rozmaitych rozmiarów. Zaletą instalacji igłofiltrowych jest także ich dość szybkie działanie. Osuszają teren bardzo sprawnie i wydajnie, są ponadto odporne na zamulenie i awarie.

Warto podkreślić, że igłofiltry to najkorzystniejszy, najbardziej ekonomiczny i wydajny sposób na obniżenie wód gruntowych. Uzyskany w ten sposób efekt to maksymalna stabilizacja gruntu – mamy pewność, że nawet po wykonaniu wąskich wykopów o pionowych krawędziach, będą one w pełni bezpieczne. 

fot. materiały prasowe