Odspojenie to inaczej odklejenie się płytki od podłoża. Jeśli odspojeniu uległa jedna płytka, wówczas nie ma obawy, że uszkodzić możemy więcej płytek, ale jeśli odspojeniu uległa duża część płytek, ryzyko ich całkowitego odpadnięcia jest spore. Żeby sprawdzić, jak dużej powierzchni ten problem dotyczy, wystarczy opukać dany kawałek ściany lub podłogi. Jeśli usłyszymy głuchy dźwięk pod płytkami to znaczy, że są one odspojone. Jaki jest sposób na odspojone płytki?

Sposób na odspojone płytki 1: przyklejanie starych płytek bez ich odklejania

Jeśli pojedyncze płytki nie odkleiły się w całości od podłoża, to możemy zastosować zaprawy iniekcyjne na bazie cementu, które wprowadza się pod kafelki po usunięciu fugi (jeśli mamy do czynienia z pojedynczymi odspojeniami) lub przez nawiercone w nich otwory (jeżeli płytki odkleiły się na większej powierzchni). Zaprawy można wlewać pod płytki albo wstrzykiwać za pomocą dużej strzykawki, ponieważ mają płynną konsystencję. Po upływie doby, kiedy zaprawa już wyschnie, można te płytki zafugować.

Sposób na odspojone płytki 2: przyklejanie starych płytek po ich odklejeniu

Jeżeli stare odspojone płytki odpadają w całości od podłoża, wtedy możemy je oczyścić i przykleić znowu, jeśli natomiast odklejają się tylko częściowo, wówczas najlepiej użyć do ich odklejenia długiego, płaskiego narzędzia, np. wąskiej szpachelki lub śrubokrętu. Odklejoną płytkę oczyszczamy ze starej zaprawy i kleju i na oczyszczoną już płytkę nakładamy nową warstwę kleju (najlepiej jest to zrobić zębatą packą, dzięki której zaprawa zostanie równomiernie rozprowadzona po powierzchni płytki). Najlepiej użyć elastycznej zaprawy klejącej, która będzie eliminować napięcia i naprężenia pomiędzy płytkami i podłożem.

Sposób na odspojone płytki 3: przyklejanie płytek na płytkach

W przypadku, kiedy stare płytki nie odpadają od podłoża, a my chcemy zaoszczędzić sobie dodatkowej pracy związanej z ich usuwaniem i ponownym przygotowywaniem podłoża, wówczas możemy przykleić warstwę nowych płytek na stare płytki. Żeby takie płytki dobrze się trzymały, musimy do ich przyklejenia użyć specjalnej zaprawy, która jest dostępna praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Najlepsze do tego celu są specjalne elastyczne zaprawy klejące, na przykład klasy C2TE. Zanim przystąpimy do pracy, najpierw powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie stare płytki dobrze trzymają się podłoża. W tym celu należy je opukać np. młotkiem murarskim. Jeśli odkryjemy jakieś słabo przyklejone płytki, najlepiej je od razu usunąć, żeby za jakiś czas nie odpadły nam nowe płytki. Kiedy już zaczniemy przyklejać nowa warstwę płytek, pamiętajmy, żeby ułożyć je w taki sposób, aby spoiny nie wypadały w tych samych miejscach, co na starej warstwie.

Rate this post