Wykończenie elewacji. Jaki tynk zewnętrzny wybrać?

Oferta tynków zewnętrznych jest bardzo bogata. Choć wielu Klientów wybiera wykończenie elewacji ze względu na odpowiadający im kolor, warto przyjrzeć się także innym cechom wyprawy wierzchniej. Odpowiednio dobrany tynk zewnętrzny pełni bowiem nie tylko funkcję estetyczną, ale też zabezpieczającą i mającą wpływ na poziom wilgoci ścian.

Tynki zewnętrzne. Do wyboru, do koloru

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe są dostępne w niezliczonej ilości kolorów. Aktualna technologia pozwala barwić je w prawie dowolnych odcieniach i wprowadzać do oferty w postaci gotowych do aplikacji rozwiązań. W ofercie jednej z najpopularniejszych firm dostarczających materiały budowlane, znanej marki Baumit, standardowych kolorów tynków zewnętrznych jest aż 888. Mając taki wachlarz możliwości, łatwo można uzyskać dowolny efekt i klimat: śródziemnomorski, prowansalski czy skandynawski. Jednak nawet wśród produktów jednej marki, nie wszystkie tynki mają te same właściwości użytkowe. Warto więc kierować się nie tylko kolorem, ale też przeanalizować inne właściwości produktu.

Tynki zewnętrzne. Jakie znaczenie ma rodzaj zaprawy?

Wybór tynku zewnętrznego warto uzależnić od rodzaju termoizolacji użytej do ocieplenia ścian, a dodatkowo należy uwzględnić lokalizację budynku, jego wiek i czynniki zewnętrzne oddziałujące w jego bezpośrednim otoczeniu.

Przykład:

Nowe mury charakteryzują się dużą wilgotnością. Jeśli położymy na nich ocieplenie z tynkiem o wysokim oporze dyfuzyjnym (takim, który nie przepuszcza łatwo pary wodnej), np. tynk akrylowy, wilgoć może gromadzić się wewnątrz ocieplenia redukując jego parametry termoizolacyjne, a przy wysokich temperaturach lub nasłonecznieniu powierzchni mogą także pojawiać pod tynkiem pęcherze pary wodnej.

Tynk mineralny na wilgotne mury

– Lepszym dopełnieniem wykończenia nowych ścian zewnętrznych pokrytych wełną mineralną, czyli materiałem o wysokiej paroprzepuszczalności będzie: tynk mineralny, ale także silikatowy lub silikonowy mające dodatkowe zalety – podpowiada product manager firmy Baumit, Tomasz Jarzyna.

Tynk silikonowy dla budynków w zanieczyszczonym środowisku

W przypadku zamieszkiwania przy ruchliwej ulicy lub w innym silnie zanieczyszczonym otoczeniu, świetnie sprawdzi się tynk silikonowy w wersji premium, Baumit StarTop, który jest materiałem stworzonym w oparciu o technologię Drypor – polegającą na szybkim wysychaniu powierzchni po deszczu lub mgle. Produkt oparty o spoiwo na bazie żywicy silikonowej i funkcjonalny wypełniacz najlepiej chroni elewację budynku przed korozją mikrobiologiczną i rozwojem alg i glonów. Jest więc wskazany także dla domów leśnych lub w pobliżu rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych – mówi Tomasz Jarzyna.

Tynk akrylowy dla budynków narażonych na uszkodzenia

Budynki takie jak warsztaty, parkingi, garaże są szczególnie narażone na obciążenia użytkowe i bezpośrednie uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku najbardziej odpowiednim produktem będzie tynk akrylowy, który pośród wszystkich materiałów wyróżnia się elastycznością i odpornością na uszkodzenia.

Jaki tynk zewnętrzny wybrać? Czytaj etykiety lub pytaj ekspertów

Powyżej opisaliśmy tylko kilka przykładów odpowiednich zastosowań tynków zewnętrznych. Jeśli planujesz remont lub budowę, zanim zdecydujesz się na określony kolor wykończenia, zawsze zapoznaj się z opisem producenta dotyczącego danego produktu. Możesz też zapytać o pomoc ekspertów firmy Baumit, którzy chętnie podpowiedzą Ci, jaki tynk zewnętrzny będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Rate this post
Tagi: