Okna stanowią bardzo ważny element domu. Ich wybór i zakup powinien być bardzo przemyślany, ponieważ przez wiele najbliższych lat będą one zdobić nasze cztery kąty. Producenci i wykonawcy okien wciąż prześcigają się w coraz to bardziej innowacyjnych pomysłach otwierając przed klientem cały wachlarz możliwości. Zanim wybierzemy się na zakupy do sklepów budowlanych, musimy przygotować sobie listę zagadnień i pytań, które powinniśmy zadać sprzedawcy, aby nasz zakup okien był przemyślany i rozsądny.

Zakup okien: lista pytań do sprzedawcy

Na wstępie powinniśmy spytać o najważniejszą kwestię tj. o przenikalność termiczną konstrukcji okna. Ten aspekt jest o tyle ważny, że będzie miał wpływ na temperaturę wewnątrz domu i utratę ciepła zwłaszcza w chłodne dni. Gdy będziemy rozmawiać z naszym specjalistą o szybach , zapytajmy go,  czy ich parametry zostaną naniesione na ramce dystansowej. Nie możemy również przeoczyć kwestii bezpieczeństwa. Okna, które wybierzemy powinny spełniać odpowiednie standardy. Nie zapomnijmy zapytać o standardowe zabezpieczenia antywyważeniowe oraz sumę punktów ryglowania w okuciu i sposób ich rozmieszczenia. Chcemy przecież w naszym domu czuć się bezpiecznie.

Przy wyborze okien musimy również spytać o klasę profilu oraz standardowy system rozszczelnienia i izolacji.  Gdy zaś będziemy rozmawiać o konstrukcji okna, poruszmy kwestię maksymalnego wymiaru skrzydeł, szerokości komór wewnętrznych oraz grubość ścianek konstrukcyjnych profilu i stalowego wzmocnienia. Specjaliści radzą ,  aby optymalna szerokość komór wewnętrznych wynosiła 5 mm, ścianki konstrukcyjne min. 3 mm, a stalowego wzmocnienia – mniej niż 1,5 mm. Stosujmy się do tych rad, a na pewno będziemy zadowoleni z zakupów.
Na koniec sprawdźmy także obróbkę zgrzewanych naroży w profilach drewnopodobnych oraz poradźmy się jak będzie wyglądał montaż naszych okien.

Zakup okien do domu lub mieszkania to nie tylko duża odpowiedzialność, ale także duży wydatek, dlatego ich wybór nie może być nieprzemyślany i przypadkowy.

Autor: Patrycja Zabielska

Rate this post