Podkłady z folii polistyrenowej XPS mają bardzo dużo zalet, które sprawiają, ze obecnie jest to najchętniej stosowany rodzaj podkładów i izolacji podłóg pływających. W artykule dokładniej opisujemy charakterystykę tego materiału oraz wykonywanych z nich podkładów, a także wskazujemy, dlaczego są one tak często wybierane przez specjalistów od kładzenia parkietów oraz innych rodzajów podłóg jako podkład. Opisujemy również, dlaczego zastosowanie właściwego podkładu podłogi pływającej ma tak duże znaczenie.

Dlaczego zastosowanie dobrego podkładu podłogi pływającej jest tak ważne?

Zastosowanie właściwego podkładu pod kładzioną podłogę ma bardzo duże znaczenie dla późniejszej jej trwałości oraz wytrzymałości na różnego rodzaju obciążenia. Bez właściwego podkładu podłoga w trakcie użytkowania może nawet popękać. Nie będzie również miała zapewnionej zbyt dobrej izolacji akustycznej i izolacji termicznej. Zastosowanie odpowiedniego podkładu pod podłogę jest z resztą zawsze jednym z warunków gwarancji stawianym przez producentów. Bez podkładu, w przypadku powstania jakichkolwiek uszkodzeń, nie będziemy mieli możliwości ubiegania się o zwrot jakichkolwiek kosztów zakupu. Na pewno więc rezygnacja z odpowiedniego podkładu i ułożenie podłogi bezpośrednio na folii paroizolacyjnej nie będzie zbyt dobrym pomysłem i z czasem zamiast oszczędności przyniesie nam dużo dodatkowych kosztów.

Zadaniem podkładu podłogi pływającej jest jej właściwe oddzielenie od stropu, od ścian oraz od innych zamontowanych na stropie elementów, np. kolumn. Dzięki temu podłoga pływająca będzie miała zapewnioną znacznie lepszą izolację akustyczną oraz znacznie dłuższą trwałość.

Dlaczego podkłady z folii polistyrenowej XPS cieszą się dobrą opinią profesjonalistów?

Podkłady z folii XPS są wykonywane z polistyrenu ekstrudowanego. Jest to materiał, który doskonale się sprawdza m.in. do wyrównywania niewielkich lub nieco większych nierówności podłoża, czyli jest idealny, jako podkład podłóg pływających.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Olex z Poznania, która jest cenionym dostawcą artykułów budowlanych i wykończeniowych: Podkłady z folii polistyrenowej XPS są dostępne w naszej ofercie w różnych grubościach, dzięki czemu bez problemu można dobrać taki materiał izolacyjny, który będzie najbardziej pasował do konkretnych potrzeb. Np. przy montażu podłogi na ogrzewania podłogowe, koniecznie trzeba wybrać podkład XPS, który będzie nieco cieńszy. Podkłady XPS mogą mieć od 2 do 7 mm grubości. Klienci otrzymują więc możliwość precyzyjnego doboru najbardziej odpowiedniego podkładu.

Dużą zaletą podkładów z folii polistyrenowej XPS jest to, że są one w stanie zapewnić podłodze znakomitą odporność na zmiany temperatur oraz na nadmierną wilgotność. Podkłady XPS gwarantują również bardzo dobrą izolację akustyczną. Wszystkie te elementy sprawiają, że pomimo bardzo dużej liczby możliwości, to właśnie podkłady z folii polistyrenowej XPS są obecnie najchętniej wybierane przez osoby, które profesjonalnie zajmują się układaniem podłóg.