Zestaw podstawowych narzędzi powinien stanowić jeden z głównych elementów wyposażenia w każdym domu i mieszkaniu. Nigdy nie wiemy, kiedy dane narzędzie może się nam przydać. Bowiem narzędzi nie musimy przechowywać jedynie na wypadek awarii w domu. Będą one przydatne także w sytuacji, kiedy będziemy chcieli coś zmodernizować bądź ulepszyć. Skompletowanie pełnego zestawu niezbędnych narzędzi wcale nie musi być bardzo kosztowne, a na pewno przyniesie wiele korzyści. Podstawowy zestaw narzędzi prawie zawsze wygląda tak samo. Jednym z jego elementów jest wiertarka. Dlaczego wiertarka jest niezbędna w każdym warsztacie?

Wiertarka udarowa

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wiertarek udarowych. Różnią się one od siebie przede wszystkim parametrami, takimi jak np. ilość udarów i moc. Taka wiertarka posiada mechaniczny udar, który pozwala na wiercenie otworów w twardych materiałach. Wiertarki można podzielić także ze względu na rodzaj zasilania. Przewodowe będą charakteryzować się zazwyczaj większą mocą i skutecznością, jednakże podczas przeprowadzania prac w trudniejszych warunkach, utrudnienie może stanowić ich kabel. Wiertarki akumulatorowe są nieco słabsze, jednakże można używać ich nawet w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do prądu.

Zastosowanie wiertarek

Wiertarka pozwala na wywiercenie otworów w materiałach takich jak np. metal, drewno czy też tworzywa sztuczne.

Jak mówi specjalista z hurtowni kołków rozporowych, wyrobów śrubowych oraz narzędzi Metalex: Wiertarka to niewątpliwie jedno z najbardziej praktycznych narzędzi w każdym warsztacie, zarówno w profesjonalnym, jak i w tym domowym. Niektóre rodzaje wiertarek można wykorzystać do pracy nawet z twardymi materiałami budowlanymi, takimi jak beton, kamień i cegły. Wiertarka to także niezbędne narzędzie wykorzystywane podczas prac wykończeniowych i remontowych. Można zamontować do nich również specjalne końcówki, przeznaczone m.in. do wkręcania i wykręcania śrub.

Jaką wiertarkę wybrać?

Dla początkujących majsterkowiczów, dobrym wyborem będą wiertarki bezudarowe. Znajdują one zastosowanie głównie w pracy z materiałami miękkimi. W związku z tym, taka wiertarka nie będzie odpowiednia do zastosowania podczas prac budowlanych. W takim przypadku, lepszym wyborem może okazać się zakup uniwersalnych wiertarek, które dają możliwość wyboru trybu pracy. Należy jednak zwrócić uwagę na moc urządzenia, ponieważ jeśli nie będzie wystarczająco wysoka, wiercenie nie będzie efektywne.

Wiertarka stanowi podstawowy element wyposażenia każdego warsztatu. Jej użycie może znacznie przyspieszyć i ułatwić wykonywanie pracy. Odpowiednio dobrana wiertarka jest niezbędna przy przeprowadzaniu remontu, a także w przypadku mniejszych, domowych prac.

Rate this post