Zakup okien do naszego domu to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Obecny na rynku asortyment zaskakuje swoim bogactwem. Sprawdźmy więc, jakie typy okien są dostępne w powszechnej sprzedaży.

Okna PCV

Okna plastikowe PCV to jeden z podstawowych typów okien, jakie znajdziemy w większości domów i mieszkań. Cechują się one dużą uniwersalnością – przede wszystkim są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie grzybów i bakterii, a jednocześnie sprawnie chronią przed utratą ciepła w pomieszczeniach. Poza walorami praktycznymi, dochodzą też te, związane z estetyką. Białe okna plastikowe, pod warunkiem wykonania z solidnej jakości materiałów, utrzymują swój oryginalny kolor przez wiele lat – nie czernieją i nie wchłaniają osadów (są również niepalne). Zainteresowani mogą oczywiście zainwestować w odmienne kolorystycznie rozwiązania. To jednak nie wszystko. Dzięki możliwości trwałego wyginania profili PCV, istnieje sposobność wykonania okien w praktycznie dowolnym kształcie – do różnego rodzaju, najbardziej wymyślnych otworów okiennych.

Okna drewniane

Okna drewniane, widywane głównie w eleganckich domach jednorodzinnych, to rozwiązanie, nadające naszym wnętrzom swoistego ,,ciepła”, naturalności i estetyki. Odpowiednio konserwowane drewno okienne zachowuje trwałość nawet przez kilkadziesiąt lat i pomimo niewielkiej gęstości materiału, cechuje się dużą wytrzymałością. Inne zalety okien drewnianych? Odznaczają się niską rozszerzalnością i dobrą izolacyjnością cieplną. Posiadają też lepszy od okien PCV wskaźnik naturalnej infiltracji powietrza. W odróżnieniu od swoich plastikowych odpowiedników, okna drewniane da się poddawać naprawom, bez konieczności ich uciążliwego demontażu. Istnieje również możliwość dowolnego przemalowania okien na innych kolor – w każdym momencie, gdy przyjdzie nam na to ochota.

Okna aluminiowe

Wykorzystanie aluminium, pod warunkiem połączenia z odpowiednim stopem, zapewnia bardzo dużą wytrzymałość konstrukcji okien, m.in. dzięki naturalnej powłoce antykorozyjnej. Nic więc dziwnego, że okna aluminiowe to jedno z popularniejszych – obok okien PCV i drewnianych – rozwiązań, stosowanych w domach i mieszkaniach. Podstawową zaletą okien z aluminium jest ich lekkość oraz prostota montażu. Plastyczność materiału aluminiowego sprawia, że łatwo go przerobić w procesach obróbki plastycznej oraz odlewniczym. Oknami aluminiowym z pewnością będą zainteresowane osoby, którym zależy na ekologii. Aluminium jest bowiem w 100% poddawane recyklingowi.

Okna drewniano-aluminiowe

Ten typ okien łączy najlepsze cechy drewna (naturalności i estetyka) oraz aluminium (wytrzymałość i stabilność) – tym samym stanowiąc swoisty ,,złoty środek” między oknami drewnianymi i aluminiowymi. Okna drewniano-aluminiowe sprawdzają się świetnie zwłaszcza jako ochrona antywłamaniowa, przeciwsłoneczna, jak również przeciwpożarowa – oczywiście pod warunkiem wykorzystania dobrego rodzaju szyb i okuć.

Podejmij mądrą decyzję

Jak widzisz, każdy typ okien posiada charakterystyczne cechy, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów, znających się na branży okiennej jak nikt inny. Profesjonalną pomoc w doborze okien oferuje m.in. firma RYDYGIER z Lubni (gmina Brusy) i Straszyna (okolice Trójmiasta). Fachowcy z RYDYGIERA nie tylko doradzą, ale też zaproponują zakup optymalnych okien, pochodzących od renomowanych producentów.