Balkon to jeden z tych elementów architektonicznych domu lub mieszkania, które mogą wydawać się zbędne, jednak w rzeczywistości każdy bardzo je ceni. Nie tylko stanowi on „przedłużenie” lokalu, dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać praktycznie, ale również atrakcyjne miejsce do wypoczynku w okresie wiosenno-letnim. Na funkcjonalność balkonu duży wpływ ma to, jakiego rodzaju drzwi zostają na nim zamontowane. W wielu lokalach wykorzystuje się tradycyjne drzwi uchylne, jednak coraz większą popularnością cieszą się drzwi balkonowe. Kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Kiedy wewnątrz nie ma miejsca

Przesuwne drzwi balkonowe wybierane są przede wszystkim do zaoszczędzenia miejsca wewnątrz pokoju z wyjściem na balkon – mówi specjalista firmy Wiktorczyk. – Częstym problemem jest, że drzwi uchylne do pełnego otwarcia wymagają dużej ilości wolnej przestrzeni przed nimi – jakikolwiek przedmiot stojący w zasięgu skrzydła staje się przeszkodą. W wielu przypadkach zalecane jest odsunięcie od drzwi mebli, aby nie ograniczać ruchu skrzydła i przy okazji uderzeń nie uszkodzić znajdujących się w pobliżu mebli lub jego samego. Jest to poważne utrudnienie, które w ogóle nie dotyczy drzwi przesuwnych, bowiem zgodnie ze swą nazwą otwierają się poprzez przesuwanie wzdłuż linii ściany, w związku z tym nie potrzebują miejsca wewnątrz pomieszczenia.

To wygodne rozwiązanie dla pomieszczeń niewielkich, jednak może być z powodzeniem również wykorzystywane w dużych i przestronnych lokalach, w których nie ma potrzeby liczyć się z każdym metrem kwadratowym powierzchni.

Kiedy potrzebne jest duże wyjście na balkon

Duże wyjście na balkon ma wiele plusów – nie tylko wygodniej się przez nie przechodzi, ale również umożliwia łatwe wyniesienie na zewnątrz różnych sprzętów, np. mebli czy grilla. Z oczywistych względów skrzydło drzwi uchylnych nie może posiadać dowolnej szerokości – otwarcie takich drzwi byłoby niezwykle niepraktyczne, a ponadto wymagałoby bardzo dużej ilości wolnego miejsca. Jeśli chcemy mieć szerokie, wygodne wyjście na balkon, drzwi przesuwne są odpowiednim rozwiązaniem. Ponieważ rama drzwi może mieć praktycznie dowolny rozmiar, pozwala ona na zmaksymalizowanie powierzchni szyby – w ten sposób zwiększamy ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza.

Lepsza kontrola nad przepływem powietrza

Dużą wadą drzwi uchylnych jest fakt, że pod wpływem ruchu powietrza zamykają się one lub otwierają właściwie samoczynnie. Z drzwiami przesuwnymi nie ma podobnego problemu, możemy je ustawić w dowolnej pozycji – od całkowitego zamknięcia do całkowitego otwarcia – i w ten sposób regulować przepływ powietrza przez mieszkanie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]