Schody stalowe z roku na rok zdobywają sobie coraz większe grono miłośników. Stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych schodów drewnianych oraz schodów żelbetonowych. Głównym powodem ich stale rosnącej popularności są niezwykle bogate możliwości aranżacyjne. Więcej o zaletach i wadach montowania tego typu schodów możesz przeczytać w poniższym artykule.

Możliwości

Schody stalowe mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. Zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości stali kwasoodpornej, stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej ogniowo są niezwykle trwałe i dobrze wyglądają nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania. Jeszcze nie tak dawno były charakterystycznym elementem wyposażenia głównie obiektów publicznych, dziś jednak w dobie coraz bardziej popularnych wnętrz o charakterze minimalistycznym czy wręcz industrialnym, są także chętnie montowane w prywatnych domach.

Zalety wykorzystania stali do wykonywania schodów

Wykonanie schodów ze stali niesie za sobą bardzo wiele zalet. Najważniejszą z nich są bogate możliwości aranżacyjne tego materiału. Stal jako materiał bardzo plastyczny pozwala na praktycznie niczym nieograniczone możliwości jej kształtowania. Dzięki temu mamy możliwość nadania swoim schodom dowolnego kształtu. Nie muszą one także zajmować zbyt dużo miejsca.  Do schodów stalowych można również dodawać różne elementy ozdobne. Bardzo częstą praktyką jest np. wykończenie stopni schodów z zastosowaniem blachy ryflowanej lub perforowanej, siatki, a nawet szkła.

Inną zaletą schodów stalowych jest ich stosunkowo niska waga oraz szybkość montażu. Należy przy tym zaznaczyć, że ich montaż jest zdecydowanie mniej kłopotliwy niż montaż schodów żelbetonowych czy nawet drewnianych.

Wady schodów stalowych

Schody stalowe mają jednak również swoje wady. Choć nie są może jakoś szczególnie istotne, niektórym osobom może przeszkadzać np. że schody ze stali są zimne w dotyku oraz słabo tłumią dźwięki uderzeniowe. W porównaniu do schodów drewnianych, odznaczają się także słabszą sprężystością, która sprawia, że szybciej męczą się na nich stopy, a spadające przedmioty dużo łatwiej się rozbijają.

Decydując się na wybór schodów stalowych trzeba również pamiętać o tym żeby powierzyć ich montaż profesjonalistom. Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy „Kasrzak-Olma”, która specjalizuje się w wykonywaniu różnego typu konstrukcji stalowych – Specyfika konstrukcji schodów stalowych jest taka, że nieumiejętny montaż doprowadza do tego, że z czasem ich pojedyncze elementy będą się luzowały, przez co schody mogą się chwiać.