Choć budowa lub remont domu mieszkalnego bądź budynku o innym przeznaczeniu przynosi wiele korzyści, nie sposób ominąć szeregu obowiązków, które czekają każdego inwestora, choć tak naprawdę bezpośrednio wykonawcę prac budowlanych. Jedną z takich powinności jest odpowiednie rozporządzenie odpadami budowlanymi. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób można je zutylizować.

Co zrobić z odpadami budowlanymi?

Niestety podczas budowy lub remontu wybranego obiektu najczęściej gromadzi się wiele odpadów budowlanych, których, ku zdziwieniu wielu osób, nie można wyrzucać do kosza na śmieci. Takie odpady powinny być dostarczane do odpowiednich firm zajmujących się utylizacją odpadów budowlanych lub zagospodarowane w sposób samodzielny.

Obecnie wiele przedsiębiorstw mierzy się z problemem zagospodarowania odpadów budowlanych. Kłopot jest naprawdę istotny, w Polsce każdego roku wytwarza się około 4 milionów ton takich odpadów, które niestety mogą w sposób bardzo negatywny wpływać na kondycję środowiska naturalnego. Problem dotyczy między innymi takich pozostałości po budowie lub remoncie jak:

  • gruz betonowy, asfaltowy i ceramiczny,
  • styropian,
  • tworzywa sztuczne,
  • pokrycia dachowe,
  • żwir,
  • kamienie,
  • drewno,
  • szkło.

Na szczęście istnieją firmy, które zajmują się odbiorem, transportem i utylizacją odpadów budowlanych. Przykładem przedsiębiorstwa, które świadczy takie usługi, jest firma utylizacyjna EKO-JUMIR ze Śląska. Dzięki korzystaniu z pomocy profesjonalistów można szybko i skutecznie pozbyć się nagromadzonych odpadów budowlanych, mając jednocześnie pewność, że zostaną zutylizowane w taki sposób, by nie zagrozić środowisku naturalnemu.

Na czym polega utylizacja odpadów budowlanych?

Proces utylizacji odpadów budowlanych różni się w zależności od rodzaju surowca, który ma być przetwarzany. Idealną metodą utylizacji jest recykling. Na przykład odpowiednio oczyszczony, a następnie pokruszony gruz może zostać przekształcony w pełnowartościową mieszankę betonową. Gruz z recyklingu może zostać wykorzystany na przykład do budowy mostów, dróg czy budynków. Może też służyć jako posypka pod kostkę brukową.

Idealnym materiałem, który podlega recyklingowi, jest też między innymi drewno, szkło, czy wybrane tworzywa sztuczne. W trosce o środowisko naturalne należy dążyć do tego, by jak największa ilość odpadów została ponownie wykorzystana. Dzięki temu Planeta nie cierpi, a człowiek oszczędza – używając surowców wtórnych, które przydają mu się po raz kolejny.