Młot udarowy to urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek prace budowlane, czy remontowe. W zależności wykonywanych czynności używa się go do tradycyjnego wiercenia, czy wykonywania otworów. Sprzęt stosuje się także do wyburzania ścian. Czy stosowanie młota udarowego obostrzone jest przepisami budowlanymi? Sprawdź, w jaki sposób poprawnie korzystać z tego sprzętu.

Prace z użyciem młota udarowego — co mówi prawo budowlane?

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego urządzenia, należy wziąć pod uwagę przepisy prawne. Norma PN-EN 50144-1 odnosi się w bezpośredni sposób do zasad, jakimi należy się kierować podczas pracy z wykorzystaniem młota udarowego przeznaczonego do użytku ręcznych. Zgodnie z prawem budowlanym, urządzenie powinno mieć zapewnioną odpowiednią stateczność, dopasowaną do modelu. Cecha ta odnosi się przede wszystkim do dwóch podstawowych elementów, którymi są:

  • optymalna powierzchnia podpierająca,
  • dostateczna ilość niezbędnych uchwytów oraz wsporników.

Prawo budowlane jasno określa sytuacje, w których trzeba zastosować ręczne elementy sterujące uruchamianiem oraz zatrzymywaniem pracy urządzenia. Ich użycie jest konieczne w sytuacji, kiedy młot został wyposażony w uchwyty, których nie można zwolnić, zachowując odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Jakie są rodzaje udaru?

Rozpoczynając pracę z urządzeniem ręcznym wyposażonym w udar, należy mieć świadomość, że wyróżnia się przynajmniej dwa jego rodzaje. Młot może być wyposażony w udar mechaniczny lub elektropneumatyczny – podkreśla ekspert z firmy SUMAX elektronarzędzia.

Urządzenia wyposażone w udar mechaniczny charakteryzują się najczęściej niewielkimi wymiarami. Można do nich zaliczyć wszelkiego rodzaju wiertarki, w których udar działa na zasadzie dodatkowego wyposażenia. W narzędziach uniwersalnych przeznaczonych do wielu czynności spełnia on swoją funkcję, jednak należy pamiętać, że jest ona mało wydajna. Co więcej, praca z użyciem takiego sprzętu jest zdecydowanie głośniejsza. Udar mechaniczny najczęściej stosuje się w przypadku prac ze stosunkowo miękkim materiałem — pustakami, cegłą, czy gazobetonem.

Narzędzia, w których znajduje się udar elektropneumatyczny, są urządzeniami przeznaczonymi do profesjonalnych prac. Dzięki temu uzyskują one nawet 10-ciokrotnie lepsze osiągnięcia w porównaniu do udaru mechanicznego. Ten rodzaj udaru wykorzystuje się w wiertarkach z tak zwanej wyższej półki jakościowej oraz w sprzęcie wyburzeniowym. Niewątpliwym atutem w pracy z udarem elektropneumatycznym jest wyłącznie konieczność przytrzymania urządzenia, bez użycia większej siły fizycznej.

Czy korzystanie z młota udarowego na budowie zawsze jest konieczne?

Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu w pracach budowlanych, czy remontowych wpływa przede wszystkim na szybkość wszelkich podejmowanych czynności. Dzięki nim można bezproblemowo stworzyć otwory lub wyburzyć ścianę. Jest to ogromne ułatwienie na każdej budowie, dlatego w większości przypadków jest to standardowe wyposażenie.