Własny dom to jedna z największych inwestycji w życiu. Warto do niej podejść rozsądnie i przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, a gdy będziemy już zdecydowani, należy zasięgnąć informacji na temat pozwolenia na jego budowę.

Ważne zmiany w prawie budowlanym

Od połowy 2015 roku pozwolenie na budowę domu nie jest wymagane. Wszystko to za sprawą zmiany, jaka zaszła w prawie budowlanym. Wystarczy, że obszar budynku nie będzie oddziaływał poza granice działki, czyli w skrócie – nie będzie uciążliwy dla sąsiadów. W takim przypadku należy jedynie zgłosić budowę z projektem budowlanym oraz dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Uzyskanie „milczącej zgody”, czyli brak sprzeciwu administracji, również został skrócony, dzięki czemu budowę można rozpocząć w ciągu miesiąca, a nie po kilku latach. Jeżeli urząd w ciągu 30 dni od zgłoszenia projektu nie będzie miał do niego żadnych zastrzeżeń, można śmiało ruszyć z budową. W ciągu trzech lat musimy pobrać w urzędzie dziennik budowy i dokonać odpowiednich wpisów, które mogą dotyczyć np. potwierdzenia wytyczenia geodezyjnego budynku na działce.

Wymagane dokumenty

Najważniejszym dokumentem, jaki należy przedstawić w starostwie, jest informacja o obszarze oddziaływania obiektu, dzięki której będzie można ustalić, czy prace budowlane i dodatkowe remonty również będą wymagały tylko zgłoszenia. W przypadku modernizacji domu związanej ze zmianą obszaru jego oddziaływania nadal będzie obowiązywało pozwolenie na jego budowę. Może to być np. dobudowanie tarasu, garażu lub podwyższenie ostatniej kondygnacji. Istotną informacją jest to, że nie trzeba już składać oświadczenia odpowiednich jednostek o zapewnieniu przyłączy energetycznych, cieplnych, kanalizacyjnych, wodociągowych czy telekomunikacyjnych. Nie będzie również wymagane oświadczenie o połączeniu działki z inną drogą. Należy jednak pamiętać, że wymagany projekt budowlany trzeba przedstawić w czterech egzemplarzach – dwa dla inwestora, jeden dla organu zatwierdzającego projekt i jeden dla organu nadzoru budowlanego.

W przypadku problemów prawnych w kwestii uzyskania stosownego pozwolenia na wybudowanie domu warto zwrócić się o pomoc prawniczą. Duże doświadczenie w tym zakresie posiada Kancelaria Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A., która prowadzi stałą obsługę klientów indywidualnych pomagając im przy prowadzeniu skomplikowanych inwestycji.