Tabliczki adresowe są ułatwieniem nie tylko dla nas, gdy przykładowo chcemy odwiedzić nowych znajomych. To kluczowy przedmiot dla listonoszy, kurierów oraz dostawców jedzenia. Jeżeli nie zamieścimy tabliczki, musimy liczyć się z tym, że możemy nie otrzymać swojej przesyłki. Nie jest to tylko nasza dobra wola, ale również obowiązek prawny. Dlatego jak najprędzej umieść tabliczkę z adresem na swoim domu, jeżeli jeszcze jej nie masz!

Dlaczego tablice adresowe są obowiązkowe?

Prawo geodezyjne i kartograficzne to ustawa regulująca m.in. sposób oznakowania budynków. Według jej zapisów to właściciel nieruchomości ma obowiązek przywiesić tabliczkę z adresem. Dodatkowo adres ten ma zawierać numer budynku, nazwę ulicy lub placu, a w przypadku małych miejscowości bez nazewnictwa ulic, wystarczy sama nazwa miasteczka z numerem budynku. Niekiedy gminy nakładają dodatkowe regulacje, według których może być obowiązek dopisania np. nazwy dzielnicy. Pamiętaj, aby tablicę umieścić na frontowej ścianie budynku, co pozwala ją dostrzec już z ulicy. Będzie to duże ułatwienie dla każdej osoby szukającej adresu. Oprócz tego należy dbać o tabliczkę. Nie może być ona nieczytelna, przykładowo z powodu rdzy, zdrapania napisu, nalotów czy innych zanieczyszczeń.

Podświetlenie tablicy adresowej

Bardzo ważne, aby tablica adresowa posiadała podświetlenie. Zapewnienie go także należy do obowiązków właścicieli nieruchomości. Oświetlenie musi być na tyle mocne, aby nawet w środku nocy tablica była czytelna. Niedopełnienie tego wymogu oraz poprzedniego, mówiącego o obowiązku zawieszenia tablicy, może poskutkować naganą bądź karą grzywny.

tablica adresowa

Podświetlenie tablicy nie jest istotne tylko i wyłącznie z powodu możliwości otrzymania kary. Jest to ważne, ponieważ to pewnego rodzaju troska o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz otoczenia. Jeżeli stanie się coś złego w czasie nocy bądź podczas złej pogody, służby ratunkowe mogą mieć problem z dotarciem do ciebie lub do sąsiada. Odnalezienie właściwego domu w gąszczu innych nie jest prostą sprawą, w szczególności gdy większość z nich nie jest oznakowana. Jeżeli na dodatek jest ciemno bądź pada deszcz, sytuacja ta może być naprawdę niebezpieczna. W sytuacjach zagrożenia życia czy dobytku liczą się każde sekundy i minuty. Lepiej zawczasu zatroszczyć się o to, że będziesz w nich miał szansę na pomoc.

Najlepszym sposobem na to są tabliczki adresowe LED. Są to klasyczne tablice adresowe, które posiadają wbudowane światło led. Dzięki temu masz pewność, że twoja tabliczka z adresem będzie się zawsze świecić. Tablice te, oprócz niesienia pomocy, są również eleganckim dodatkiem na elewacji domu.

Rate this post