Szkło hartowane na stałe wpisało się w poczet materiałów stosowanych do wykańczania domu. Znajduje mnóstwo zastosowań i pozwala stworzyć nowoczesne wnętrze: lekkie wizualnie, bezpieczne dla domowników, a przede wszystkim bardzo efektowne. Poznaj zalety szkła hartowanego i sposoby na jego wykorzystanie przy wykańczaniu oraz urządzaniu domowego wnętrza.

Co warto wiedzieć o szkle hartowanym?

Hartowanie szkła to proces, w wyniku którego poprawiają się jego właściwości. Z delikatnego i kruchego materiału zmienia się w twardą i wytrzymałą taflę, która może być stosowana w budownictwie. Nowoczesne biurowce składają się w dużej mierze właśnie z hartowanego szkła. Z jego zalet można korzystać także w domu. Na czym polega hartowanie szkła? O opisanie procesu poprosiliśmy eksperta – specjalistę z firmy Blask-Pol:

Podczas hartowania szkło jest ogrzewane to temperatury, w której staje się miękkie, a po jej osiągnięciu – natychmiast schładzane. Takie postępowanie wpływa na strukturę szkła, a w szczególności na jego powierzchnię, która ochładza się jako pierwsza. Po hartowaniu szkło zyskuje twardość, dzięki czemu trudniej je rozbić. Wzrasta także bezpieczeństwo, bo po rozbiciu – o co naprawdę niełatwo – szkło hartowane nie ma ostrych krawędzi. Rozpada się na małe kawałki, którymi trudniej się zranić.

Szkło hartowane może być stosowane bardzo szeroko nie tylko dzięki wytrzymałości, ale też łatwości modyfikacji wyglądu: od przejrzystego, przez mleczne po barwione i pokryte dowolnym nadrukiem. Nie ogranicza więc osób, które szukają fantazyjnych rozwiązań albo idealnego dopasowania elementów szklanych do wnętrza.

Zastosowania hartowanego szkła w wykańczaniu i urządzaniu domu

Tafle hartowanego szkła można wykorzystywać zarówno do wykańczania, jak i urządzania wnętrza. Sprawdza się jako okładzina ścienna i może z powodzeniem zastępować ceramiczne płytki. To rozwiązanie jest szczególnie praktyczne w łazienkach oraz kuchniach. Gładka powierzchnia szkła nie brudzi się zbyt łatwo, za to błyskawicznie czyści, co sprzyja utrzymaniu porządku. Odchodzi problem z fugami, bo szklane tafle są znacznie większe niż płytki i można je łączyć bez fugowania. Wpływa to pozytywnie na estetykę – zwarty kawałek szkła bez żadnych łączeń to istny raj dla perfekcjonistów i osób ceniących minimalizm.

Szkło hartowane sprawdza się także w charakterze powierzchni roboczej, ponieważ trudno je zarysować. Szklane blaty kuchenne i łazienkowe mogą śmiało konkurować z innymi materiałami pod względem funkcjonalności i ceny, a jeśli chodzi o efekt wizualny, są po prostu bezkonkurencyjne.

Opisywany materiał można wykorzystać też do stworzenia szklanej balustrady przy schodach lub na balkonie. Pełna tafla jest znacznie bezpieczniejsza niż np. metalowe żebrowania, a przy tym nie psuje estetyki. Wszelkie szklane przegrody nie pomniejszają optycznie wnętrz i nie blokują światła, więc można je polecić zwłaszcza do małych mieszkań z niedoborem przestrzeni.