Sprawny system wentylacji to jeden z podstawowych czynników, wpływających na komfort mieszkania lub użytkowania danego budynku. Jednak w przypadku, gdy wentylacja nie jest zaprojektowana tak, by wymuszać wymianę powietrza w obu kierunkach, czyli na zewnątrz i do środka budynku – a tego rodzaju systemy wentylacyjne stosowane są głównie w obiektach użytkowych, w budownictwie mieszkaniowym dalej przeważają systemy jednokierunkowe – konieczne jest doprowadzanie powietrza inną drogą. Przez długi czas drogą tą były mniej lub bardziej nieszczelne okna.

Szczelność czy nieszczelność?

Okna to dość specyficzny element konstrukcji domu – z jednej strony mają ograniczać ucieczkę ciepła z domu, z drugiej jednak mają umożliwić docieranie powietrza do wnętrza, nawet gdy są zamknięte. Obie te funkcje w pewnym stopniu przeczą sobie. Producenci stolarki udoskonalają technologie, pozwalające na zwiększenie szczelności okien – udaje się to między innymi dzięki zastosowaniu PCV, sztucznego tworzywa, które przepuszcza znaczniej mniej powietrza niż drewno. I choć istotnie zmniejszają one straty ciepła i zmniejszą koszty jego wytworzenia, to ograniczenie dopływu powietrza może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Co się dzieje, gdy okna są zbyt szczelne?

Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że wymiana powietrza między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym nie zachodzi jak należy, jest wzrost poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Dobrze widocznym efektem tego jest skraplanie pary wodnej na szybach okiennych. Jednak na tym się nie kończy. Wysoki poziom wilgoci bardzo negatywnie wpływa na komfort przebywających w pomieszczeniu osób, a także stwarza idealne warunki do rozwoju grzybom i pleśniom – nie tylko wnikają one w strukturę ścian i mebli, uszkadzając je od środka, ale również mogą być przyczyną bardzo poważnych chorób, głównie układu oddechowego. Krótko mówiąc, przebywanie w zawilgoconym domu lub mieszkaniu jest niekorzystne dla naszego samopoczucia, zdrowia a nawet życia.

Nawiewniki okienne rozwiązaniem problemu wilgoci

Aby nie obniżać celowo szczelności okien i nie tworzyć tak zwanych mostów termicznych, czyli punktów, przez które możliwa jest ucieczka ciepłego powietrza na zewnątrz, producenci stolarki okiennej wyposażają swoje produkty w nawiewniki. Są to urządzenia, montowane w ramie okiennej, które umożliwiają ruch powietrza w jedną stronę – z zewnątrz do środka. Nawiewniki takie dzielimy na

  • Ciśnieniowe – szerokość szczeliny nawiewowej, a tym samym przepływ powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnień panujących wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Nawiewniki te nazywane są również samoregulującymi.
  • Higrosterowane – wyposażone są w czujniki, które analizują poziom wilgoci w pomieszczeniu i w zależności od otrzymanych wyników regulują otwarcie szczeliny nawiewowej. Sterowane są automatycznie, a więc nie wymagają obsługi użytkownika.

Oba rodzaj nawiewników wyposażone są w blokadę, która umożliwia zamknięcie ich, np. w przypadku bardzo silnego wiatru. Nawiewniki są już standardem w wysokiej klasy oknach PCV – znaleźć je możemy między innymi w produktach firmy Bros z Buku pod Poznaniem.