Posiadanie własnej działki jest wartym spełnienia marzeniem, ale przed dokonaniem inwestycji należy rozpatrzyć kilka istotnych aspektów. Nie warto ulegać pośpiechowi, ponieważ błędne decyzje w kwestii wyboru działki mogą być w przyszłości powodem dużych strat finansowych czy nawet konieczności porzucenia planów budowy domu. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na pytanie: na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? Zapraszamy do lektury.

Aspekty prawne

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, są kwestie prawne. Przed zakupem działki należy obejrzeć księgę wieczystą, która znajduje się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, a także na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Można z niej wyczytać, kto jest właścicielem nieruchomości, czy jest ona obciążona hipoteką oraz służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym.

Następnie warto złożyć wizytę w Urzędzie Gminy, aby zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, określającym warunki zabudowy dla konkretnej działki. W przypadku braku objęcia takim planem trzeba wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Należy także sprawdzić, czy konkretna działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz jaka jest jej powierzchnia i kształt, a ponadto, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Warunki zabudowy definiują m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji oraz wysokość postawionego w przyszłości na tym terenie budynku.

Usytuowanie działki, uzbrojenie terenu oraz otoczenie

Warto również przeanalizować konfigurację terenu oraz usytuowanie działki względem stron świata oraz drogi dojazdowej. Przed zakupem lepiej przestudiować mapy geodezyjne i sprawdzić rodzaj gruntu, ponieważ w niektórych rejonach naszego kraju budowa domu może kolidować z ograniczeniami, które narzuca konserwator zabytków lub przyrody. Istotne jest również ustalenie istniejącego i projektowanego uzbrojenia terenu, rozważenie kwestii dogodnego dojazdu do działki, a także zapewnienie jej dostępu do drogi publicznej.

Zawczasu konieczne jest sprawdzenie aktualnego stanu zagospodarowania terenu, zorientowanie się, czy w pobliżu przebiegają sieci energetyczne, wodociągowe i kanalizacyjne. W przeciwnym razie trzeba je budować we własnym zakresie – zauważa ekspert z Osiedla Nowy Horyzont – kompleksu zlokalizowanego w Kobylance niedaleko Szczecina.

Na kupno działki decydują się przeważnie ludzie, którzy zwracają uwagę na otoczenie. Przed zakupem lepiej zapoznać się z nim i dowiedzieć, czy w pobliżu nie ma drogi szybkiego ruchu, fabryki emitującej zanieczyszczenia lub innych czynników wpływających niekorzystnie na komfort użytkowania domu. Przemyślana i dojrzała decyzja podjęta w sprawie zakupu działki pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji oraz problemów podczas budowy wymarzonego domu.