Wiercenia geologiczne są podstawową metodą pozyskiwania informacji o podłożu. Umożliwiają pobieranie próbek wód oraz gruntów, ustalenie ich cech fizyczno-mechanicznych, a także profilu geologicznego. Zależnie od rodzaju podłoża stosuje się wiercenia metodą ręczną, udarową lub mechaniczną. W poniższym artykule charakteryzujemy wspomniane sposoby odwiertów – zapraszamy do lektury.

Metoda ręczna i udarowa

Metoda ręczna wierceń geologicznych pozwala na dokładne rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych. Ma ona zastosowanie w geologii inżynierskiej, geotechnice, hydrotechnice oraz hydrogeologii. Polega na poborze prób gruntów z każdym obrotem świdra – odwierty metodą ręczną wykonuje się na głębokość 3-5 metrów. Używane świdry wytwarzane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach geologicznych. Są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu można je w łatwy sposób przenosić na większe odległości.

W pracy mogą jednak pojawić się pewne ograniczenia, np. natrafienie na wody gruntowe i obecność w gruncie większych ziaren żwiru, kamieni bądź okruchów skał. W takich przypadkach odwierty należy kontynuować korzystając ze sprzętu udarowego – przy użyciu młota udarowego wbija się stalowe próbniki rdzeniowe, a następnie hydrauliczną wyciągarką wydostaje się z gruntu wbity wcześniej próbnik. Za pomocą metody udarowej wykonuje się otwory o maksymalnej głębokości 13-15 metrów. Jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się szybkością i jest wykorzystywane przy większości prac terenowych.

Metoda mechaniczna

W przypadku zaistnienia konieczności wykonania otworów o głębokości powyżej 13 metrów, należy wykorzystać wiertnicę mechaniczną z niezależnym napędem hydraulicznym, która jest zainstalowana na podwoziu samochodu terenowego. Umożliwia ona wywiercenie otworu nawet na głębokość 30 metrów za pomocą świdrów ślimakowych (szneków).

– Zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba wykorzystać wiertnicę mechaniczną przystosowaną do wierceń rdzeniowych, np. w przypadku wykonania otworu w litej skale. Tego typu metoda mechaniczna pozwala uzyskać próbkę w stanie nienaruszonym, umożliwiając tym samym kompleksowe określenie jej parametrów fizyko-mechanicznych – wyjaśnia specjalista z Przedsiębiorstwa Geologicznego Geoprojekt Szczecin, które od ponad 60 lat świadczy kompleksowe usługi w zakresie geologii inżynierskiej, geotechniki oraz hydrogeologii.