Zakres usług brukarskich jest bardzo szeroki – do mniej znanych z należy budowa i projektowanie schodów kamiennych. Ten typ aranżacji w domach jednorodzinnych ma swoje plusy – przede wszystkim wybierając schody granitowe, możemy mieć pewność, że przetrwają tyle, co sam dom. I choć, niestety, wadą są wysokie koszty wykonania takich stopni, to jednak warto w nie zainwestować. 

Jaki materiał wybrać na schody z kamienia?

Do najpopularniejszych materiałów na schody z kamienia należą granit i marmur. Ich ogromną zaletą jest wysoka wytrzymałość, dzięki której idealnie znoszą wieloletnie codzienne użytkowanie. Schody granitowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne: wszelkiego rodzaju odpryski, które mogłyby powstać w wyniku upuszczenia czegoś ciężkiego na schody. Granit wykazuje również odporność na różnego rodzaju substancje czyszczące – zarówno te kwasowe, jak i o odczynie zasadowym, dlatego jest bardzo łatwy w pielęgnacji.

Marmur z kolei jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju kwasowe preparaty czyszczące, dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do jego pielęgnacji. Natomiast zabrudzenia są na nim mniej widoczne niż na granicie oraz znacznie dłużej utrzymuje swój połysk.

Istnieje bogatapaleta kolorów i wzorów kamieni, co pozwala stworzyć wyjątkowo efektowne aranżacje schodów wewnętrznych. Granit i marmur komponują się doskonale z drewnianymi czy metalowymi elementami wykończeniowymi, dając ogromną swobodę projektowania. Przy wyborze odpowiedniego materiału warto wspomóc się opinią specjalistów: takich jak np. sprzedawcy z firmy brukarskiej Jagra z Piaseczna, dzięki czemu łatwiej dobrać odpowiedni kamień oraz jego parametry.

Jakie są wady schodów z kamienia?

Przede wszystkim należy pamiętać, że schody z kamienia są droższe niż szklane, metalowe czy drewniane. Poza ceną materiału dochodzi również koszt usługi brukarskiej oraz zadbanie o dostosowanie mocowań schodów, które muszą wytrzymać znaczny ciężar kamiennych bloków.

W przypadku schodów z kamienia polerowanego trzeba też pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Tego typu powierzchnie są śliskie, dlatego warto zamontować na krawędziach stopni specjalne zabezpieczenia antypoślizgowe.

Pojawia się też sezonowy minus schodów kamiennych. Słabo magazynują one ciepło, dlatego w okresie jesienno-zimowym stąpanie po nich bosymi stopami może być nieprzyjemne. Oczywiście sytuacja ta zmienia się w trakcie letnich upałów, gdy dają one przyjemny chłód stopom i domowym pupilom.

Rate this post