„Poszukiwanie i stosowanie alternatywnych źródeł energii” – temat aktualnie niezwykle nośny. Konwencjonalna energetyka, aczkolwiek dzisiaj jeszcze ciągle najbardziej  wydajna, nie jest w stanie sprostać gwałtownie rosnącemu zapotrzebowaniu człowieka na energię, w głównych jej postaciach. Prąd, siła mechaniczna i ciepło to najbardziej nam potrzebne rodzaje energii.

Sposoby ogrzewania pomieszczeń

Nie wchodząc w zbędne szczegóły techniczne, wśród sposobów ogrzewania różnorodnego rodzaju pomieszczeń możemy wymienić ogrzewanie piecowe na paliwa stałe, na gaz i na olej, ogrzewanie centralne i ogrzewanie elektryczne. Najwygodniejsze jest oczywiście ogrzewanie centralne, niezależnie od rodzaju ciepłowni dostarczającej czynnik grzewczy. Niestety nie zawsze i nie wszędzie będzie ono dostępne, chociażby z uwagi na zbyt dalekie położenie obiektu ogrzewanego od ciepłowni. Z kolei stosowanie ogrzewania piecowego na paliwa stałe wywołuje tak zwaną niską emisję, bardzo szkodliwą dla środowiska naturalnego człowieka – mówi nam przedstawiciel firmy Mir Energia z okolic Wrocławia. Systemy indywidualnego ogrzewania naszych domostw przy pomocy gazu, oleju lub prądu są stosunkowo drogie dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju.

Pompy cieplne – alternatywny sposób na pozyskiwanie ciepła

Dokonując wyboru systemu cieplnego dla naszego domostwa, będziemy brali przede wszystkim pod uwagę kryterium ekonomiczne, a w pierwszej kolejności koszty przyszłej eksploatacji całej instalacji. Palmę pierwszeństwa dzierżą tutaj bez najmniejszej wątpliwości instalacje oparte na działaniu tak zwanych pomp ciepła. Sposób działania pompy cieplnej oparty jest dokładnie na tej samej zasadzie, na jakiej działają nasze lodówki czy inne agregaty chłodnicze. Każdy pewnie miał okazję zauważyć, że wymiennik ciepła w lodówce (kręta wężownica z rurek umieszczona na tylnej ściance lodówki) jest zawsze ciepła. Wynika to stąd, że zbędne i niepożądane wewnątrz lodówki ciepło jest odprowadzane na zewnątrz urządzenia. Tak więc, jeśli znajdzie się źródło ciepła, to przy pomocy pompy cieplnej można je przesłać do naszego domu. Co może być w tym przypadku źródłem ciepła? Może to woda, powietrze i grunt. W naszych warunkach klimatycznych najlepszym rozwiązaniem będzie pozyskiwanie ciepła z gruntu. Jak wiemy, temperatura gruntu na odpowiedniej głębokości jest  zimną większa niż temperatura powietrza. Odwiert o odpowiedniej długości i umieszczenie w nim części instalacji zawierającej czynnik chłodzący pozwala na pobieranie wystarczającej ilości ciepła z ziemi. Koszty eksploatacji takiej instalacji w porównaniu do tradycyjnych systemów są znacząco mniejsze. W zasadzie jedynym i to niewielkim kosztem jest energia elektryczna potrzebna do zasilania pompy. Oczywiście instalacja grzewcza opierająca swoje działanie na zastosowaniu pomp cieplnych nie jest zbyt tania, lecz koszty jej instalacji bardzo szybko się amortyzują. Jeśli przy tym skorzystamy z dofinansowania z funduszu ochrony środowiska dedykowanego proekologicznym działaniom, to  okaże się, że pompa cieplna to najlepsze rozwiązanie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]