Rozwój branży budowlanej nieustannie wdraża rozwiązania, które ułatwiają bądź przyśpieszają wiele prac budowlanych. Mimo to pewne tradycyjne pomoce budowlane okazują się niezastąpione. Jednymi z nich są rusztowania, które choć przez dziesiątki lat ewoluowały, to nadal spełniają tę samą rolę. Wśród wielu typu rusztowań dużą popularnością cieszą się rusztowania warszawskie. Sprawdźmy zatem, jak są one skonstruowane i gdzie sprawdzają się najlepiej?

Jak są zbudowane rusztowania warszawskie?

Rusztowania warszawskie należą do grupy rusztowań kolumnowych i jak większość tego typu konstrukcji mają budowę modułową. Oznacza to, że montaż rusztowania odbywa się poprzez łączenie z sobą poszczególnych elementów. W przypadku rusztowań warszawskich są to: ramki całe oraz tzw. Połówki, podesty pełne, lub zaopatrzone we włazy komunikacyjne, poręcze, stężenia, kotwy, drabinki i stopki. Większość wymienionych elementów posiada łączenia czopowe. Ich bezsprzecznym atutem jest fakt, iż do zmontowania rusztowania warszawskiego nie trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą, a łączenie modułów odbywa się w sposób intuicyjny. Jednak prosta konstrukcja rusztowań warszawskich dość znacząco ogranicza ich przydatność, szczególnie przy wznoszeniu nowoczesnych obiektów. Jak wyjaśnia ekspert firmy Euro Rusztowania z Wrocławia oferującej sprzedaż i wynajem rusztowań różnego typu:

Największą wadą rusztowań warszawskich jest ich ograniczony zasięg wysokościowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wolnostojące rusztowania tego typu nie mogą być wyższe niż 5 metrów. Gdy jednak zostaną ustabilizowane czterema odciągami zakotwionymi w gruncie, wysokość ta wzrasta do 8 metrów. Jeśli natomiast dodatkowo zostaną zastosowane kotwy ścienne, możemy uzyskać rusztowanie o maksymalnej wysokości 10 metrów. Przy budowie nowoczesnych wysokich budynków wysokość ta jest niewystarczająca. Fakt, że rusztowania warszawskie nie sprawdzają się przy wznoszeniu wieżowców, nie znaczy, że branża budowlana zupełnie o nich zapomniała, a ręcz przeciwnie. Jest bowiem wiele prac budowlanych, gdzie zastosowanie rusztowań warszawskich okazuje się doskonałym i praktycznym rozwiązaniem.

Gdzie znajdują zastosowanie rusztowania warszawskie?

Jak już zostało wspomniane, ogromną zaletą rusztowań warszawskich jest prostota ich konstrukcji oraz łatwość montażu i demontażu. Stąd też są one chętnie wykorzystywane przy budowie domów jednorodzinnych oraz podczas ich remontów. Warto zwrócić uwagę, że mimo prostej budowy rusztowania tego typu są bardzo bezpieczne podczas użytkowania, oczywiście pod warunkiem zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pracy na tego rodzaju konstrukcjach. Nic więc dziwnego, że wynajem rusztowań warszawskich to usługa, z której chętnie korzysta wiele firm budowlanych specjalizujących się w budownictwie jednorodzinnym. Również klienci indywidualni, aby samodzielnie wykonać niewielkie remonty swoich domów, często korzystają właśnie z rusztowań warszawskich.

Rate this post