Malowanie pozwala na uzyskanie lepszej estetyki wykończenia przez nadanie powierzchniom wybranego zabarwienia, a także tworzy warstwę ochronną, zabezpieczającą przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zabrudzenia, wilgoć czy uszkodzenia wskutek przyspieszonego ścierania. Przy pomocy różnych rodzajów farb można uzyskiwać inne efekty wynikające z ich składu oraz właściwości. Dobrym przykładem są tu farby akrylowe i lateksowe.

Z czego powstają farby akrylowe i lateksowe?

Każda farba składa się z pigmentu nadającego jej odpowiedni kolor, a także z wypełniacza, będącego substancją, wokół której skupiają się cząsteczki barwnika. Za połączenie wszystkich elementów, a także właściwe przyleganie tworzonej podczas malowania powłoki, odpowiadają spoiwa, sprawiające, że pigment i wypełniacz trwale spaja się z powierzchnią. Użycie w tych rolach różnych substancji może prowadzić do otrzymania farb o odmiennych właściwościach. W przypadku farb akrylowych zastosowanym spoiwem jest żywica poliakrylowa. Farby lateksowe są zbliżone pod względem składu do farb akrylowych, jednak w ich przypadku zawartość żywicy jest znacznie większa. Choć zmiana ta może wydawać się niepozorna, ma jednak duży wpływ na właściwości farby, a także na jej cenę – farby lateksowe będą droższe od akrylowych.

Jakie są właściwości farb akrylowych i lateksowych?

Farby akrylowe wyróżniają się bardzo dobrym kryciem oraz bogatą paletą kolorystyczną. Mają znakomitą elastyczność, dzięki czemu dobrze łączą się z podłożem, zachowując jednak za sprawą swojej mikroporowatej struktury wystarczającą paroprzepuszczalność. Farby akrylowe są również odporne na uszkodzenia mechaniczne i gwarantują dobrą trwałość kolorów, nie blaknąc pod wpływem światła słonecznego. W większości przypadków powierzchnie, które zostały nimi pokryte, mogą być zmywane. Farby lateksowe są bardziej elastyczne niż akrylowe, cechuje je także bardzo dobra odporność na wilgoć. Świetnie znoszą czyszczenie, a nawet szorowanie.

Gdzie stosuje się farby akrylowe, a gdzie lateksowe?

Farby akrylowe sprawdzają się na różnych powierzchniach, jednak najlepiej używać ich w miejscach, które nie są intensywnie eksploatowane i będą w niewielkim stopniu narażone na zabrudzenia. Nadają się do pomieszczeń, gdzie nie występuje podwyższona wilgotność. Farby lateksowe są bardziej uniwersalne od akrylowych – będą mogły być zastosowane również w kuchniach i łazienkach, a także w przedpokojach, korytarzach czy na klatkach schodowych. Farby dobrej jakości marek Düfa oraz ProfiTec – producenta farb i lakierów – cechują się możliwością użycia na różnych podłożach. Farbami akrylowymi i lateksowymi można malować tynki poza wapiennymi i silikatowymi, a także ściany wykończone gipsem, w tym płyty kartonowo-gipsowe, jak również beton.

Rate this post