Nawiewniki okienne pomagają w zapewnieniu dopływu świeżego powietrza. Mogą być montowane zarówno w oknach drewnianych, jak i aluminiowych oraz plastikowych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju nawiewniki – to nawiewniki regulowane manualnie, nawiewniki higrosterowane oraz nawiewniki regulowane ciśnieniowo. Z czego składają się nawiewniki i co charakteryzuje poszczególne rodzaje nawiewników? Jakie znaczenie ma właściwa wymiana powietrza w pomieszczeniach?

Charakterystyka nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne składają się z dwóch elementów, które są montowane po obu stronach okna. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Torys z Lublina, na zewnątrz okna umieszczana jest część, która jest odpowiedzialna za pobieranie powietrza z otoczenia. Część nawiewnika okiennego jest ukształtowana tak, aby nie dopuszczała do wnętrza gwałtownych podmuchów wiatru. Dzięki ukształtowaniu nawiewników okna są zabezpieczone przed opadami deszczu i śniegu. Wewnętrzna część nawiewnika okiennego jest odpowiedzialna za dystrybucję powietrza w pomieszczeniu, kontroluje też jego ilość. Nawiewniki okienne ze względu na sterowanie możemy podzielić na następujące:

  • nawiewniki regulowane manualnie – użytkownik samodzielnie ustawia stopień otwarcia przesłony; w większości modeli nawiewników sterowanych ręcznie regulacja odbywa się za pomocą suwaków,
  • nawiewniki higrosterowane – nawiewniki same dobierają ilość powietrza, które napływa z zewnątrz, w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu; regulacja odbywa się dzięki czujnikowi wilgotności,
  • nawiewniki regulowane ciśnieniowo – nawiewniki same dobierają ilość powietrza w zależności od różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.

Jakie znaczenie mają nawiewniki okienne?

Montowanie nawiewników okiennych stało się rozwiązaniem popularnym, odkąd na rynku zaczęły się pojawiać okna, które zapewniają bardzo dużą szczelność. Paradoksalnie zwiększenie szczelności okien sprawia, że wewnątrz pomieszczeń zwiększa się wilgotność. Objawia się to parą wodną, która osadza się na oknach. Wilgoć może osadzać się także na ścianach wewnątrz pomieszczeń i na meblach, a to prowadzi do powstawania pleśni i grzybów. Nawiewniki okienne pozwalają zachować odpowiednią wentylację, a to poprawia nasz komfort i oczywiście bezpieczeństwo, szczególnie w obiektach, w których stosowane są instalacje gazowe. Koszt zakupu odpowiedniego nawiewnika okiennego nie jest wysoki, a wydatek ten jest dla nas naprawdę opłacalny, dosłownie i w przenośni.

[avg] ([per]) [total] vote[s]