Kolektory słoneczne są dzisiaj coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem w budownictwie, również pośród klientów indywidualnych. Instalacje solarne w domach jednorodzinnych stale zyskują zwolenników, ponieważ można na nich zaoszczędzić. A jeśli do tego można starać się o dofinansowanie – dlaczego by nie skorzystać?

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne, czyli tak jak wspomniano instalacje solarne, są urządzeniami pozwalającymi na przekształcenie energii promieniowania słonecznego w ciepło. Na czym dokładniej polega działanie kolektorów? Energia cieplna pobierana ze słońca zostaje wychwycona przez powierzchnię absorbera. Absorber pochłania energię, a dzięki zamontowanym do niego przewodom, zostaje przetransportowana do celu, czyli do budynku, aby ogrzewać, np. wodę. Przewody tworzą układ zamknięty, gdzie krąży tzw. czynnik roboczy i to właśnie on przekazuje energię cieplną. Kolektory są uzależnione od warunków atmosferycznych, dlatego w naszym klimacie nie można zrezygnować z drugiego źródła ogrzewania.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Wyróżnia się kilka typów kolektorów słonecznych, ale do dwóch najpopularniejszych rodzajów zaliczają się kolektory płaskie oraz próżniowe. Jak mówi nasz ekspert z firmy Remor, najczęściej wybierany jest pierwszy model. Najlepiej sprawdza się w okresie letnim, kiedy może pokryć 100% zapotrzebowania na ogrzewanie ciepłej wody. Do tego jest atrakcyjny finansowo – nie kosztuje dużo, a sprawnie i efektywnie podgrzewa wodę użytkową wykorzystując w tym celu system rurek miedzianych połączonych z absorberem. Jeśli zaś chodzi o kolektory próżniowe, ich główną cechą jest konstrukcja wykonana z próżniowych rur. Są efektywne nawet przy niezbyt korzystnym kącie padania promieni słonecznych, dlatego w wielu przypadkach są również bardziej wydajne. Dostosowano je do naszej strefy klimatycznej i choć są droższym, to bez wątpienia wartym uwagi rozwiązaniem. Można je wykorzystywać także podczas zimy, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i rozwiązań.

Kolektory słoneczne – czy warto inwestować?

Kolektory słoneczne są bez wątpienia inwestycją w przyszłość. Ich koszty zwrócą się, ponieważ pozwalają uzyskać duże oszczędności i cieszyć się ciepłą wodą nawet podczas zimy. Wystarczy wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb rodzaj kolektorów, a bez wątpienia będziemy zadowoleni z ich działania. Tak jak na wstępie wspomniano, nie można rezygnować z drugiego źródła energii, ale z pewnością nie będziemy musieli go tak często używać, kiedy podejmiemy decyzję o zamontowaniu kolektorów.