Dla wielu osób zbliżające się wakacje równoznaczne są z długo wyczekiwanym urlopem. Dla innych – a jest to całkiem spora grupa osób – wakacje to czas, w którym będzie można przeprowadzić konieczne prace remontowe w domu lub mieszkaniu. Nie jest to zadanie przyjemne ani łatwe – dodatkowo wykonujemy jak na tyle rzadko, że nie jesteśmy w stanie na własnym doświadczeniu nauczyć się, jak prawidłowo się do niego zabrać. Oto kilka wskazówek, które pomogą zrealizować plan bez większych niespodzianek i dziurawienia portfela.

Co remontujemy?

W zależności od charakteru prac remontowych – czy będzie to odnawianie całego mieszkania, pojedynczych pomieszczeń (np. samej kuchni lub salonu), czy może wykańczanie lokalu w stanie developerskim – zmieniać się będzie koszt całego przedsięwzięcia oraz ilość czasu potrzebnego na jego zrealizowanie. W związku z tym powinniśmy przygotować dokładny plan remontu. Przyda się sporządzenie listy, na której uporządkujemy wszystkie etapy pracy w kolejności od najważniejszych, do tych, którymi będziemy mogli ewentualnie poczekać. Warto się rónież zastanowić, które z prac będziemy mogli wykonać samodzielnie, a do których konieczne będzie zatrudnienie specjalistów. Podchodźmy racjonalnie do swoich możliwości – podejmowanie się zadań, w których nie mamy żadnego doświadczenia może skończyć się niepotrzebnym marnowaniem materiałów i czasu oraz zniszczeniami.

Sporządzanie kosztorysu

Jeśli dysponujemy już listą koniecznych prac remontowych, czas zabrać się za podliczenie kosztów. Jeśli odnawiamy lub wykańczamy ściany i podłogi, potrzebne będzie zmierzenie ich powierzchni – pozwoli nam to uniknąć nadmiernych wydatków, kiedy zakupimy zbyt dużo materiałów, które już raczej nie przydadzą się nie nam w przyszłości. W kosztorysie należy uwzględnić dosłownie wszystkie niezbędne zakupy, w tym również narzędzia czy zabezpieczenia (takie jak folie malarskie) – pojedyncze sztuki takich artykułów nie kosztują wiele, jednak razem mogą stanowić spory wydatek. Jeśli decydujemy się na pomoc fachowców, powinniśmy przed wpisaniem kosztów usługi zebrać oferty różnych firm remontowych i spośród nich wybrać najlepszą. Pamiętajmy, że cena usługi nie zawsze jest współmierna do jakości jej wykonania – zdecydowanie lepiej sugerować się opiniami znajomych.

Wybór terminu

Ostatnim etapem planowania jest wybór odpowiedniego terminu. Wiele osób decyduje się na remonty w okresie letnim, gdyż w tym momencie możliwe jest bezproblemowe przeprowadzenie wszystkich prac (w tym np. wymiana okien). Ustalanie terminu powinniśmy jednak odłożyć do czasu, kiedy uda nam się zebrać odpowiednie fundusze – czy to z oszczędności, czy z pomocą kredytu (którego uzyskanie również oznacza oczekiwanie na dopełnienie różnych formalności).

Firma DOMBUD w Katowicach to uznana na polskim rynku firma developerska, posiadająca w swojej ofercie mieszkania w stanie developerskim i urządzane „pod klucz” oraz domy jednorodzinne.