Odnawianie mieszkania to dość duże przedsięwzięcie, do którego trzeba się należycie przygotować. Nie chodzi tutaj o planowanie prac co do godziny, ale o stworzenie ogólnego harmonogramu działań oraz spisu narzędzi, które niezbędne będą w szybkim i bezproblemowym przeprowadzeniu całego remontu. Warto przy jego opracowywaniu nie zapominać o materiałach ściernych, które przydają się przy większości prac związanych z przygotowaniem ścian do malowania.

Podstawy podstaw, czyli papier ścierny

W wielu mieszkaniach znajdują się takie miejsca, które najczęściej przykrywa się obrazem albo kwietnikiem. To małe nielubiane przez nikogo odpryski lub dziury w ścianie powstałe na przykład podczas przenoszenia mebli. Bo komu nie zdarzyło się choć raz kantem szafy uderzyć w cokolwiek? Do czasu remontu o nich nie pamiętaliśmy, ale teraz warto się ich pozbyć. Do ich zniwelowania wykorzystuje się masę gipsową, której obróbka bez papieru ściernego byłaby niemożliwa! I właśnie z tego powodu warto zaopatrzyć się w materiały ścierne tego typu. Co ważne, nie ograniczajmy się do jednej gradacji, ponieważ minimum, na które możemy sobie pozwolić to pięć ich rodzai! Oczywiście, im więcej, tym lepiej — z tym wyjątkiem, że zakup wszystkich możliwych wariantów jest bezcelowy — o przydatne modele warto zapytać bezpośrednio w sklepie.

Szczotki druciane do zadań specjalnych

Wieloletnia tapeta rzadko kiedy sama schodzi ze ścian. Nie pomoże w tym nawet wielogodzinne namaczanie, ponieważ w pewien sposób zrosła się ona z resztą pomieszczenia. Jak się jej pozbyć? Najlepszym rozwiązaniem będzie szczotka druciana oraz komplet tarcz polerskich. Ta pierwsza naruszy wierzchnią warstwę gładzi, a przy pomocy specjalnych tarcz uda nam się bez problemu zedrzeć resztki tapety. Nie jest to jedyne zastosowanie tego kompletu, ponieważ materiały polerskie mają więcej zastosowań, o czym powiemy w innym paragrafie. Nim jeszcze zaczniemy stosować szczotki druciane, warto pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ odpadające fragmenty ściany będą miały dużą prędkość – pamiętajmy o tym, aby w trakcie ich używania nikogo nie było z nami w pomieszczeniu, a jeśli chodzi o nas – strój roboczy oraz okulary ochronne to podstawa!

Elastyczne materiały ścierne do obórki drewna

Stare meble dość często szpecą nasze mieszkania, ale z dziwnego sentymentu nie możemy się ich pozbyć. I słusznie, ponieważ można doprowadzić je do stanu używalności… Trzeba jednak o tym wiedzieć, rozpoczynając remont, ponieważ konieczne będzie zakupienie kilku dodatkowych elementów wyposażenia, aby mogło być to wykonalne. Do odświeżenia starych mebli potrzebne nam będą tarcze półelastyczne, które dzięki różnej gradacji posłużą nam do wstępnego polerowania. Przy ich pomocy można zedrzeć wierzchnią warstwę lakierów, które to odpowiadają za nieciekawy wygląd mebli. Elastyczne materiały ścierne wykorzystuje się również podczas wygładzania ścian. Można przy ich pomocy zniwelować mikropęknięcia, dzięki czemu farba będzie dużo lepiej na nich wyglądać.

Polerowanie – dopinanie na ostatni guzik

We wcześniejszych paragrafach wspominaliśmy o polerowaniu ścian. Po co się to robi i co jest do tego niezbędne? Cały proces wykonuje się po to, aby zlikwidować wszelkie nierówności, które w późniejszym czasie mogą być podatne na odpadanie. Jest to oczywiście skrajny przypadek, ponieważ w większości wypadków odnosi się to pojawiania nieestetycznych znamion. Można im zapobiec, wykorzystując tarcze polerskie. I tak jest to pracochłonne, ale daje ciekawe rezultaty. Cały proces potrafi trwać nawet kilka dni, ponieważ trzeba zrobić to naprawdę dokładnie. Jakiekolwiek pozostałości na wygładzonych ścianach będą naprawdę widoczne, dlatego dodatkowo warto zainwestować w renomowane materiały polerskie!

Reasumując, podczas przygotowywania się do remontu trzeba zająć się wieloma sprawami, wśród których szczególnie ważny jest zakup niezbędnych narzędzi. Jest ich naprawdę sporo, dlatego dość łatwo w tym gąszczu zapomnieć o materiałach ściernych, które również są bardzo ważne, jeśli zależy nam na dobrym efekcie naszych prac.

[avg] ([per]) [total] vote[s]