Przy planowaniu remontu kuchni trzeba uwzględnić działania, jakie trzeba wykonać, aby usunąć meble, starą posadzkę, grzyby ze ścian itp. Następnie należy wyliczyć koszty odnowienia ścian, wykonania mebli oraz innych ewentualnych prac. Właściwe rozplanowanie działań oraz współpraca z rzetelnymi fachowcami pozwoli na szybki i bezproblemowy remont kuchni.

Ustalenie zakresu prac

Remont kuchni to doskonały sposób na nadanie pomieszczeniu nowego wyglądu, a także na poprawę ergonomiczności. Kuchnia to przestrzeń robocza, która dla użytkownika powinna być odpowiednio funkcjonalna. Po określeniu budżetu, jaki chcemy na nią przeznaczyć, trzeba zastanowić się nad pracami, które trzeba wykonać. Ze względu na wysoką wilgoć i zabrudzenia powstałe przez tłuszcze, często wymagana jest całkowita wymiana mebli. Odsunięcie wszystkich sprzętów i szafek ukazuje narosłe w ukrytych miejscach brudy. Dlatego też ściany również potrzebują odświeżenia. Wymiana podłogi przeważnie zależy od rodzaju i powstałych zniszczeń. Linoleum zdecydowanie lepiej jest wymienić, ponieważ nie jest to pracochłonne. W przypadku wymiany gresu trzeba mieć na uwadze to, że jego skuwanie i klejenie pochłonie dużo czasu, a także zabrudzi inne pomieszczenia.

Świeży wygląd i ulepszona ergonomiczność

Projekt kuchni możemy wykonać sami lub zlecić osobie, która zrobi to profesjonalnie. Podstawą jest określenie naszych własnych potrzeb. Kuchnia powinna dzielić się na pięć stref: zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków, zmywania, gotowania i pieczenia. Lodówka, kuchenka i śmietniki na utylizację odpadów powinny współgrać z blatami, wyspą, stolikiem i innymi miejscami, na których będą wykonywane różne prace. Najbardziej narażona na zabrudzenia jest przestrzeń między kuchenką i sąsiadującymi z nią blatami a wiszącymi szafkami. Można ją zakryć na kilka sposobów – przyklejenie glazury, tapety winylowej lub panelu szklanego.

Logiczne rozmieszczenie szafek i gniazdek

Najlepszym sposobem na estetyczne i funkcjonalne zaaranżowanie kuchni jest wykonanie mebli na wymiar. Sprzęty mogą być wtedy obudowane, natomiast szafki pokryją całą wolną powierzchnię. Dzięki temu uniknie się szpar i dziur, w których mogłyby zbierać się brudy. Zmiana położenia zlewu lub zakup zmywarki mogą wymagać innego poprowadzenia instalacji wodnej.

Specjalista z firmy PHUP „Texon” Włodzimierz Proc w Radomiu dodaje: Trzeba także ustalić, ile będzie gniazdek elektrycznych, by bez problemu zasilały określoną liczbę urządzeń jednocześnie. Najlepiej jest policzyć sprzęty, które są zawsze podłączone. Są to lodówka, kuchenka, zmywarka i okap. Do tego trzeba dodać gniazdka na czajnik i ewentualnie inne sprzęty używane od czasu do czasu, np. mikser czy opiekacz.

[avg] ([per]) [total] vote[s]