Przed przystąpieniem do remontu naszego balkonu dobrze jest zasięgnąć opinii fachowca, który podpowie nam, na co zwrócić szczególną uwagę, oceni stan techniczny balkonu i określi, jakie prace powinniśmy wykonać.

Musimy ustalić przyczyny usterek, które zmusiły nas do wykonania remontu oraz określić technologię prac budowlanych.

Odnawianie podłoża balkonu

Na samym początku musimy usunąć z powierzchni balkonu wszelkie te fragmenty płyty balkonowej, które słabo do niej przylegają. Jeżeli są to niewielkie kawałki, to wystarczy użyć do ich usunięcia młotka, przecinaka i szpachelki, ale jeśli uszkodzenia te są dużo większe, wówczas najlepiej zastosować piaskowanie. W przypadku odkrycia zardzewiałych drutów zbrojeniowych należy je oczyścić z rdzy i pomalować preparatem antykorozyjnym.

Małe pęknięcia w płycie balkonowej należy powiększyć do szerokości co najmniej 5 mm, żeby zaprawa, którą je wypełnimy, lepiej je wypełniła. Większe szczeliny możemy uzbroić stalowymi prętami, które należy umieścić w wykutych w poprzek pęknięć. Bruzdy do prętów powinny mieć głębokość około 20 cm i powinny być wypełnione szybkowiążącą zaprawą.

Jeśli wymieniamy, lub mocujemy balustradę balkonową, dobrze jest użyć tej właśnie zaprawy. Stara konstrukcję należy odciąć od podłoża, lub wykuć. Następnie przygotowujemy gniazda połączeniowe: wykuwamy otwory, w które wstawimy mocowane elementy, pamiętając przy tym, że muszą mieć one średnicę o 2 cm większą od średnicy mocowanych elementów, żeby było miejsce na otulinę i zaprawę wiążącą. Ponieważ zaprawa taka wiąże się w ciągu 15 – 20 minut, należy dość szybko przeprowadzić montowanie tych elementów.

Gruntowanie podłoża

Przed nałożeniem zaprawy na balkon musimy to podłoże zagruntować, dzięki czemu będzie ono wzmocnione i w mniejszym stopniu będzie wsiąkać w nie woda. Rodzaj emulsji gruntującej musimy dobrać do zaprawy. Np. pod Posadzkę Cementową Atlas należy położyć Uni-Grunt lun Uni-Grunt Plus, a jeśli zamierzamy użyć szybko twardniejącej zaprawy, to wcześniej musimy pokryć podłoże warstwa kontaktową wykonaną z tej zaprawy i Emulsji Elastycznej Atlas.

Spadek balkonu

Balkon wykańczany glazurą powinien posiadać około 2% spadek, żeby umożliwić odpływ wody z jego powierzchni. Należy także pamiętać o wykonaniu w wylewce dylatacji, czyli szczelin oddzielających wylewkę od ścian. Zapewni to zabezpieczenie przed przesunięciem się płyty balkonowej pod wpływem skurczu lub odkształcenia termicznego.

Warstwa izolacyjna

Żeby zabezpieczyć powierzchnię balkonu przed opadami, musimy położyć warstwę oddzielającą wykończenie od warstwy wyrównawczej. Najlepiej wykorzystać do tego system Atlas Woder E, który składa się z jednorodnej pasty do rozprowadzania po podłożu. Po zastygnięciu pasta ta przybiera postać folii, w której należy zatopić taśmy, narożniki oraz pierścienie uszczelniające powierzchnię balkonu.

Wykończenie balkonu

Jeżeli zamierzamy położyć na balkonie glazurę, wówczas do przyklejenia płytek warto użyć zaprawy klejącej. Ważne jest, żeby równomiernie pokryć zaprawą zarówno płytki, jak i podłoże, do którego je przyklejamy. Do ścian przy płycie balkonowej przyklejamy pas płytek o wysokości 10 cm, który wykańczamy u góry np. silikonem budowlanym. Spoiny między płytkami fugujemy np. Zaprawą do Fugowania.

Czoło i spód płyty balkonowej można zabezpieczyć przed ściekającą wodą obróbką blacharską. Musi ona być tak zamontowana, żeby taśma uszczelniająca zachodziła na nią.

[avg] ([per]) [total] vote[s]