Istnieje kilka sygnałów świadczących o potrzebie wykonania rekonstrukcji systemu kominowego. Może to być na przykład wlatywanie do pomieszczeń dymu lub sadzy przez kratki wentylacyjne, problemy z rozpalaniem pieca albo wykwity na ścianie przykominowej będące oznaką przenikania przez nią kondensatu. Jednym ze sposobów na taką rekonstrukcję jest rozkucie starego komina i budowa nowego od podstaw. Innym – tańszym, prostszym i mniej czasochłonnym – tzw. frezowanie.

Frezowanie jest rozwiązaniem znacznie mniej inwazyjnym, nie wymaga przeprowadzania remontu i przebudowy, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy komin biegnie przez kilka kondygnacji budynku. Zabieg ten nie jest tak kłopotliwy jak całkowite przemurowanie, nie oznacza to jednak, że nie sprawia żadnych trudności. Podjąć się go mogą tylko odpowiednio wykwalifikowane osoby, co nawet reguluje rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Jak przebiega cały proces

Fachowcy specjalnym urządzeniem, nazywanym frezem lub frezarką kominową, usuwają z wnętrza komina naloty z sadzy i spalin, a także zbędne warstwy gruzu, betonu, zaprawy tudzież cegieł, czyli wszelkich elementów zaburzających drożność całego systemu. Dzięki hydraulicznym głowicom frezarki hałas i drgania podczas robót zostają zredukowane do minimum. Działa ona wyłącznie wewnątrz komina, po zakończeniu frezowania nie ma więc konieczności przeprowadzania gruntownych porządków w mieszkaniu czy domu.

Rekonstrukcję systemów kominowych poprzez frezowanie przeprowadza się najczęściej w przypadku kominów zbudowanych z cegieł, technika ta jednak sprawdza się także przy kominach betonowych i ceramicznych. Jeżeli ich długość wynosi ok. 10 m, cały zabieg trwa nie więcej niż zaledwie kilkadziesiąt minut.

Liczne korzyści i nowe możliwości

Takie wewnętrzne rozwiercenie komina zwiększa jego prześwit, dzięki czemu zwiększa się także jego ciąg, jak również możliwe staje się zamontowanie w nim szczelnego wkładu kominowego, np. ceramicznego lub wykonanego ze stali szlachetnej. Jak dowiadujemy się w warszawskim Zakładzie Usług Kominiarskich Janusz Mitas, do powiększonego na drodze frezowania przewodu kominowego można też podłączyć kominek albo stałopalny piec generujący więcej ciepła niż urządzenie zainstalowane uprzednio.