Szacuje się, że nieodpowiednio zaizolowany dach może przyczyniać się do znacznych strat na cieple. Mając to na uwadze, warto zadbać o jego odpowiednie docieplenie. W Polsce największą popularnością nadal cieszy się izolacja wełną mineralną. Alternatywą jest ocieplanie pianką poliuretanową. Który z tych materiałów sprawdza się lepiej? Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Zalety wełny mineralnej

Zacznijmy od wełny mineralnej, która – jak już wcześniej wspomnieliśmy – jest najchętniej wykorzystywanym materiałem izolacyjnym. Do jej największych zalet zaliczyć należy to, że posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz jest sprężysta. Należy również wspomnieć, że wełna mineralna zaliczana jest do grona materiałów niepalnych, co znacząco wpływa na podniesienie bezpieczeństwa, ponieważ w razie pożaru ogień nie strawi drewnianej konstrukcji. W dodatku cechuje się sprężystością, wytrzymałością, stabilnością kształtu i odpornością biologiczną oraz chemiczną, co korzystnie wpływa na jakość powietrza wewnątrz izolowanych budynków.

Izolacja pianką poliuretanową

Najistotniejszą zaletą izolacji poddasza pianką natryskową jest z kolei szybkość wykonania ocieplenia. Izolację dachu o powierzchni 100 m2 wykonać można już w kilka godzin. Dzięki temu, że w trakcie okresu zimowego pianki poliuretanowe zmniejszają straty ciepła, a w ciepłe dni są w stanie ochłodzić budynek, ich zastosowanie redukuje koszty związane z wykorzystaniem klimatyzacji. Ponadto, dzięki specyficznej strukturze, przylegają one szybko i bezproblemowo do wielu materiałów oraz wypełniają ewentualne luki. Poza tym są lekkie, trwałe, odporne na wilgoć, łatwe w montażu i nie potrzebują licznych prac konserwacyjnych i w zależności od tego, w jakiej klasie reakcji na ogień występują, mogą być materiałem samogasnącym.

Który materiał sprawdza się lepiej?

Odpowiedź na pytanie, który materiał izolacyjny wybrać, nie jest tak prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać. Zarówno ocieplanie poddasza pianką poliuretanową, jak i wełną mineralną, ma swoje zalety i wady. Argumentem za izolacją pianką jest przede wszystkim to, że bez problemu dociera ona do szczelin, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz dach zostanie dobrze uszczelniony. Do zalet wełny mineralnej zaliczyć należy to, że jest ona materiałem stosunkowo tanim i powszechnie dostępnym – porównuje ekspert z firmy Polychem Systems, która oferuje m.in. termoizolacje techniczne, pianki montażowe, masy klejąco-uszczelniające oraz systemy do pianki poliuretanowej, pianki elastycznej i powłok polimocznikowych.