Kominek to dla wielu osób konstrukcja absolutnie niezbędna w salonie czy domku letniskowym. Zazwyczaj traktowany jako element dekoracyjny, może stać się również wydajnym źródłem ciepła – wszystko zależy od jego konstrukcji. Jeśli kominek w naszym domu nie spełnia naszych wymagań pod tym względem, warto zastanowić się nad jego przebudową. Jak należy przygotować się do tej pracy?

Przebudowa kominka tylko ze specjalistą

Przebudowanie kominka często wiąże się z koniecznością rozebrania starej konstrukcji i zbudowania jej na nowo od podstaw. Niezależnie od tego, jak daleko zakrojone są prace nad kominkiem, zaleca się, żeby wykonywał je doświadczony w tym zadaniu fachowiec. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że kominek będzie zgodny z przyjętymi wymogami, zarówno pod względem estetyki, jak i wydajności w produkcji ciepła. Warto zainteresować się branżą zanim przystąpimy do kolejnym etapów działania – z wynajętym specjalistą możemy skonsultować wszystkie dotyczące przebudowy kwestie. Oszczędzimy w ten sposób czas i pieniądze.

Wybór kominka

Skoro nawiązaliśmy współpracę z fachowcem, który przebuduje  nasz kominek, możemy przystąpić do pozostałych przygotowań. Przede wszystkim powinniśmy zakupić odpowiednik wkład kominkowy. Do czego on służy?

Wkład kominkowy to wykonana ze stali lub żeliwa komora, która służy w charakterze paleniska w kominku – wyjaśnia przedstawiciel firmy Air Hot KominkiWspółczesne kominki wyposażane są w dopływ świeżego powietrza, regulację ciągu oraz drzwiczki ze szkła żaroodpornego. Taka konstrukcja pozwala bardzo precyzyjnie kontrolować proces spalania drewna, który w zwykłych kominkach bez wkładu zachodzi bardzo szybko i przez to jest nieekonomiczny. Dzięki szklanym drzwiom możemy obserwować ogień bez ryzyka, że iskry strzelające z płonącego drewna doprowadzą do zaprószenia ognia w pomieszczeniu.

Na rynku dostępne są również wkłady kominkowe wyposażone w płaszcz wodny. Płaszcz to specjalna konstrukcja wokół komory kominka, wypełniona wodą – podczas spalania, woda ogrzewa się i dzięki temu może być wykorzystana do zasilania instalacji centralnego ogrzewania lub do codziennych czynności, np. higieny osobistej lub mycia naczyń. Wkłady z płaszczem wodnym to idealne rozwiązanie dla domów, w których kominek stanowi główne źródło ogrzewania.

System DCP

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć jest dystrybucja gorącego powietrza, czyli DGP. Jest to system przewodów, połączonych z kominkiem, którym ogrzane powietrze dostarczane jest do innych pomieszczeń budynku. Istnieją dwa rodzaje DGP – z obiegiem grawitacyjnym i wymuszonym. W pierwszym powietrze wypychane jest do pomieszczeń w wyniku naturalnych zjawisk fizycznych, podczas gdy w drugim wymagane jest wyposażenie systemu w elektryczny wentylator. Oba rozwiązania charakteryzują się innymi parametrami i mają swoje plusy oraz minusy. Dlatego przed zdecydowaniem się na jeden z nich należy skonsultować wybór ze specjalistą.     

[avg] ([per]) [total] vote[s]