Wymiana stolarki otworowej może być procesem kłopotliwym i stresującym… chyba, że odpowiednio się do niego przygotujemy. Aby wymiana okien przebiegła sprawnie i bezproblemowo zaś efekt finalny był dla nas jak najbardziej satysfakcjonujący, należy przyłożyć się już do samych przygotowań. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie czynności warto wykonać w dniu montażu oraz na co zwrócić uwagę, wybierając godnego zaufania fachowca.

Jak przygotować się do wymiany okien?

Odpowiednio przeprowadzony i niewymagający poprawek w późniejszym czasie montaż może być inwestycją na długie lata. Aby proces ten przebiegł właściwie, najpierw należy dobrze się do niego przygotować. Prace, które należy wykonać przed zamontowaniem nowych okien, można podzielić na następujące etapy:

  • Etap 1

W miarę możliwości należy odsunąć wszystkie meble, znajdujące się w pobliżu okien, a następnie bardzo dokładnie zabezpieczyć otoczenie folią malarską oraz gazetami.

  • Etap 2

Po demontażu starych okien należy dokładnie usunąć pozostałości materiałów oraz oczyścić otwór. Jest to wprawdzie czynność, którą wykonuje ekipa, zajmująca się montażem okien, jednak warto dopilnować, aby została ona wykonana dokładnie, ponieważ niedoczyszczone ościeże mogą znacznie obniżyć jakość montażu.

  • Etap 3

Następnie należy ponownie zdjąć wymiary aby sprawdzić, czy proces demontażu nie wpłynął znacząco na otwór. Jeśli istnieje taka potrzeba, to dokładnie w tym momencie może zapaść decyzja o delikatnym powiększeniu bądź pomniejszeniu otworu, aby jak najlepiej dopasować nowe okno. Kolejnym krokiem będzie już montaż ościeżnicy oraz okuć okiennych.

Wybór fachowca

Aby osiągnąć zadowalający wynik w postaci solidnych okien, nie wystarczy ich po prostu zakupić. Należy również dopilnować wyboru odpowiedniej ekipy monterskiej, ponieważ nawet najlepsze i najdroższe okna nie będą spełniały należycie swojej roli, jeżeli zostaną niechlujnie osadzone. Dlatego należy pamiętać, by starannie przejrzeć oferty fachowców, którym powierzymy to zadanie. Jak wybrać solidną ekipę monterską? Przede wszystkim – na spokojnie i z dużą dozą rozwagi. Poczytajmy opinie w internecie, popytajmy znajomych i rodziny – z pewnością mamy w naszym otoczeniu takie osoby, które niedawno zmagały się z tym samym wyborem. Zapytajmy w szczególności o długofalowe efekty, np. czy misterna praca monterów nie wymagała późniejszych poprawek, czy wszystko należycie spełnia swoją rolę itd.

Po czym poznać prawdziwych fachowców? W tym przypadku sumienność i szybkie tempo nie ma tak wielkiego znaczenia, co schludność w czasie pracy oraz dokładność, która jest kluczem do sukcesu. Nigdy nie należy ufać ekipie, która po dostarczeniu okien do pomieszczenia zabiera się natychmiast za ich montaż! Odpowiedzialny fachowiec najpierw dokładnie sprawdzi, czy wymiary okien na pewno się zgadzają z rozmiarami otworów w ścianie, uzgodnią z nami szczegóły montażu, zweryfikują kompletność potrzebnych akcesoriów oraz ustalą, w którym miejscu mogą składować wszystkie materiały.

W morzu akcesoriów

Jakie akcesoria będą potrzebne podczas montażu okien? Osoby, które choć raz miały okazję uczestniczyć w tym procesie doskonale wiedzą, że żaden fachowiec nie przyniesie nam gotowego, złożonego okna, które wystarczy tylko osadzić w otworach. Pracownik, który dowiózł nam konstrukcję okienną, dostarcza wraz z nią szereg tzw. akcesoriów – czyli tych elementów, których nie montuje się podczas procesu produkcyjnego, lecz właśnie na miejscu u klienta. Najważniejszymi z nich są bez wątpienia okucia okienne – czyli zawiasy oraz klamki, od których typu zależy sposób otwierania skrzydła. Równie istotną rolę pełnią solidne uszczelki – szczególnie w naszej strefie klimatycznej, w której przez większość miesięcy w roku pada deszcz. Dodatkowym elementem są nawiewniki (nawietrzaki), pozwalające na swobodniejszą cyrkulację powietrza bez konieczności otwierania okien – jest to przydatne m.in. w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, czy łazienka. Ciekawostką, która doskonale się sprawdzi w przypadku rodzin z małymi dziećmi, jest specjalny system okuć „Tilt First”, uniemożliwiający maluchom niekontrolowane zabawy z oknem, które – zamiast otworzyć się na oścież – uchyli się do bezpiecznej pozycji lufciku. Dodatkowym zabezpieczeniem może być również klamka z wkładką, umożliwiającą zamknięcie okna na klucz. Więcej propozycji przydatnych akcesoriów, a także szeroki wybór modeli znajdą Państwo na stronie www.simteq.pl.