Poddasze użytkowe to miejsce szczególnie narażone na błędy popełniane przez ekipy budowlane. Niepoprawne ułożenie warstw izolacyjnych lub brak odpowiedniej paroizolacji może prowadzić do jego zawilgocenia, pojawienia się grzybów oraz pleśni, a także do gnicia drewnianej konstrukcji dachu. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób powinno być wykonane prawidłowe ocieplenie poddasza.

Jaki materiał wybrać?

Przy ociepleniu poddasza koniecznie należy zainwestować w odpowiedni materiał izolacyjny. Należy wziąć pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła, jego elastyczność oraz czy ściśle będzie przylegał do wszystkich narożników i załamań. Każda szczelina w izolacji tworzy tzw. mostek termiczny, przez który ucieka ciepło z domu. Najczęściej ma to miejsce przy stosowaniu wiotkich mat lub płyt wykonanych z twardych materiałów. Specjaliści z firmy GUT-BUT twierdzą, że w tym momencie najbardziej popularnym i najlepszym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna. Ma ona bardzo dobrą izolacyjność cieplną, dużą zdolność do przepuszczania pary wodnej, nieduży ciężar i co najważniejsze – jest niepalna.

Jak prawidłowo wykonać ocieplenie poddasza?

Ocieplenie poddasza można wykonać samemu, korzystniej jednak będzie powierzyć to zadanie profesjonalistom. Mimo to warto wiedzieć w jaki sposób prawidłowo je wykonać, aby uniknąć strat ciepła oraz większych kosztów ogrzewania domu.

Chcąc wykonać izolację poddasza należy w pierwszej kolejności wymierzyć odległość pomiędzy krokwiami. Dzięki temu będzie można dociąć materiał do odpowiedniego wymiaru. Następnie trzeba dopasować wełnę tak, aby była ona o 2 cm szersza niż rozstaw krokwi. Pozwoli to na umieszczenie wełny w tej przestrzeni bez dodatkowych mocowań. Kolejnym krokiem jest ułożenie pierwszej warstwy wełny oraz zamocowanie stelaża na płyty kartonowo-gipsowe. Następnie układa się drugą warstwę wełny mineralnej. W pierwszej kolejności należy wypełnić przestrzeń między metalowymi profilami stelaża oraz same profile. Ostatnim krokiem jest zamontowanie folii paroizolacyjnej, np. w miejscu gdzie ma być łazienka oraz płyt kartonowo-gipsowych.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Ocieplenie poddasza trzeba wykonać bardzo dokładnie. Każda osoba, która chce mieć ciepły dom w pierwszej kolejności musi zwrócić uwagę na jakość materiału izolacyjnego. Ważna jest także odpowiednia grubość ułożonych warstw, która wynosi około 30-40 cm. Każda warstwa powinna zostać starannie sprawdzona pod kątem dziur i nieciągłości. Należy także pamiętać, że odcinek wełny powinien być trochę szerszy od przestrzeni między krokwiami. Przy jej układaniu trzeba uważać aby nie wepchnąć jej zbyt dużo, ponieważ może to powodować wypchnięcie membrany dachowej lub kołnierza okiennego. Musimy także pamiętać o odpowiedniej wentylacji poddasza, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wilgotnym budynkiem.

Ocieplenie poddasza najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, np. GUT-BUT. Jej wykwalifikowani pracownicy wiedzą jakich błędów unikać i jak prawidłowo wykonać cały projekt. Pamiętajmy aby wybrać firmę, która cieszy się dobrą opinią oraz wieloletnim doświadczeniem.