Gdy brakuje nam wyraźnie przestrzeni w domu, pomocny wyda się wtedy taras, na którym uprzyjemnić możemy sobie chwile odpoczynku. Dlatego powinien być do tego odpowiednio przystosowany i przyciągać do siebie swoją promieniującą już z daleka wygodą i pięknym wyglądem. Dziś mamy doskonałą propozycję dla ludzi ceniących komfort i luksus – taras wykonany z drewna.

Drewniana rewolucja

Wszyscy ci, którzy do tej pory nie byli za bardzo przekonani co do przeznaczenia drewna do wykończenia tarasu ze względu na brak jego wytrzymałości, mogą spać spokojnie. To ostatnio coraz bardziej popularna deska tarasowa z drewna egzotycznego dokonała przełomu w tej dziedzinie. Tworzywo to dość niespotykane w naszej strefie klimatycznej posiada też nietypowe właściwości odróżniające je od zwykłego drewna. Przede wszystkim okazuje się być wielce odporne na zmiany temperatury czy wilgoć z powodu swojej twardości, a do tego bogate jest w różnorodne minerały, olejki oraz naturalne substancje bakterio- i grzybobójcze, a więc stanowi od razu dobrą ochronę przed szkodnikami i grzybami. Dlatego doskonale nadaje się do budowy tarasu drewnianego. Co więcej, deska tarasowa z drewna egzotycznego potrafi przetrwać do kilkudziesięciu lat, a nie wymaga też zbyt wielu zabiegów konserwujących jej powierzchnię. Jeżeli chcemy zachować jej naturalną barwę na długo, wówczas zaraz po montażu pokrywamy deski olejem.

Montaż tarasu

Zaskakujące jest to, jak łatwo i szybko możemy sami we własnym zakresie podjąć się montażu takiego tarasu. Ważne przy tym będzie, aby wystrzegać się podstawowych i dosyć często popełnianych błędów.

Do takich należy wybór nieodpowiedniego miejsca pod taras drewniany. Powinien on bowiem znaleźć się na równym i stabilnym terenie. Powierzchnia, na której stanie, ma być utwardzona, ale też dawać możliwość odpływu wody dzięki swojej przesiąkliwości lub dzięki istniejącemu spadkowi nawet przy 1-2%. Na takie podłoże dopiero bowiem kładzie się legary albo dla odmiany mocuje się je na słupkach lub na wbijanych w ziemię kotwach.

Zapomina się także o tym, żeby pozostawić około 5 mm przerwy między deskami, gdyż drewno znacznie zmniejsza swoją objętość w poszczególnych porach roku. Deski tarasowe zostają wtedy spokojnie przykręcone do wspominanych legarów. Ich mocowania mogą być przy tym widoczne lub jak w deskach o specjalnym profilu z ukrytymi wkrętami (wersja luksusowa). Niestety, niektórzy nie zostawiają między deskami odległości, co grozi odchodzeniem podłogi naszego tarasu. Wtedy przeważnie jesienią bądź wiosną podnoszą się krawędzie desek. Zbyt silne ich naprężenia mogą powodować nawet zerwanie deski z podłoża. Świadomość tych błędów z pewnością będzie wystarczającą przestrogą, żeby wystrzegać się ich.

Możliwości kolorystyczne

Zwróćmy uwagę też na to, że drewno egzotyczne przeznaczone na nasz taras może mieć różnorodne barwy, co jest również jego dużą zaletą. Istnieją bowiem takie jego niespotykane odcienie, piaskowo-brązowe Cumaru i Bangirai, czekoladowo-bordowa Massaranuba oraz oliwkowo-brązowo-czarne Ipe. Taras drewniany zatem może być nie tylko doskonałym miejscem wypoczynku, ale również zachwycać swoim pięknem i oryginalnością wyglądu.

Rate this post