Według policyjnych statystyk ponad połowa wszystkich włamań odbywa się przez drzwi. Metod na sforsowanie nawet zamkniętego na klucz wejścia do domu jest wiele, a złodzieje bezustannie doskonalą swoje umiejętności. Na szczęście przed ewentualnymi złoczyńcami możemy zabezpieczać się na wiele sposobów, z czego najprostszym jest chyba zastosowanie drzwi antywłamaniowych.

Po czym poznać solidne drzwi antywłamaniowe?

O tym, że mamy do czynienia z prawdziwymi drzwiami antywłamaniowymi, a nie jedynie chwytliwą reklamą, najlepiej świadczą odpowiednie atesty i certyfikaty, o które możemy zapytać sprzedawcę – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Makra2. Każde drzwi antywłamaniowe muszą posiadać aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej i odpowiedni certyfikat. Certyfikaty tego typu wydaje np. Instytut Mechaniki Precyzyjnej czy Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji.

Klasy drzwi antywłamaniowych

Poziom zabezpieczenia rozpoznamy łatwo dzięki oznaczeniu klasy. Polska klasyfikacja drzwi antywłamaniowych rozróżnia poziomy od A do C, jednak coraz częściej spotkamy się ze znacznie dokładniejszym podziałem ogólnoeuropejskim. W tej klasyfikacji odporność antywłamaniowa drzwi oznaczana jest w skali od 1 do 6, gdzie 1 to drzwi standardowe, pozbawione szczególnych zabezpieczeń, natomiast 5 i 6 to pancerne drzwi specjalistyczne, stosowane np. w bankach.

Konstrukcja drzwi przeciwwłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe posiadają różnorodne wzmocnienia niemal we wszystkich elementach konstrukcyjnych. Samo skrzydło zbudowane jest z kilku warstw, zaś mocowanie opatrzone dodatkowymi zawiasami. Solidne drzwi przeciwwłamaniowe posiadają też dodatkowe bolce, które wchodząc w ościeżnicę działają jak rygiel i uniemożliwiają wyważenie. Ważna jest też obecność dodatkowych zamków – mówi ekspert z Salonu Okien i Drzwi Makra2.

Kolejną ciekawą kwestią jest wygląd drzwi antywłamaniowych. Choć muszą być ciężkie i masywne, cechy te nie powinny rzucać się w oczy, by nie sugerować przechodniom, iż za nimi kryją się wyjątkowo cenne przedmioty, co mogłoby zachęcać do prób włamania innymi drogami. Bardzo wysoka jakość drzwi o niepozornym wyglądzie będzie nieprzyjemnym zagrożeniem dla potencjalnego włamywacza i przez sam efekt zdziwienia może zniechęcić go do podejmowania dalszych prób sforsowania wejścia.

[avg] ([per]) [total] vote[s]