Gładzie, farby, emalie, preparaty impregnujące – wszystkie te oraz pokrewne produkty zaliczają się do tak zwanej chemii budowlanej. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistyczne substancje jest duże, ponieważ korzystają z nich nie tylko pracownicy sektora remontowo-wykończeniowego, ale także klienci indywidualni. Czym charakteryzuje się chemia budowlana, jakie są najpopularniejsze produkty z tego działu oraz w jaki sposób wybrać właściwą markę?

Rodzaje chemii budowlanej

Do grupy chemii budowlanej wchodzi cała gama różnorodnych produktów o zróżnicowanych właściwościach. Do najważniejszych i najbardziej popularnych produktów na rynku można zaliczyć m.in.:

 • emulsje,
 • kleje,
 • impregnaty,
 • emalie,
 • bejce,
 • akryle,
 • masy bitumiczne i asfaltowe,
 • grunty,
 • gładzie,
 • preparaty impregnujące,
 • fugi i spoiny,
 • farby.

Oczywiście wymienione wyżej artykuły to zaledwie przykładowy zakres tego, co oferuje chemia budowlana w pełnym wymiarze. Szeroki wybór produktów znajdziesz na przykład
u cenionego dostawcy – firmy Pagat.

Jaką chemię budowlaną kupić?

Niezależnie od aktualnych potrzeb, przy wyborze produktu z zakresu chemii budowlanej zawsze należy zwracać uwagę na jakość. Zakup tańszych, niemarkowych odpowiedników wiąże się z ryzykiem. Tylko sprawdzone i renomowane preparaty chemiczne od zaufanych marek dobrze spełnią swoją funkcję.

Szczególnie dużą renomą na rynku cieszą się chemia budowlana Master, Winkler oraz Pigment. Ostatnia z wymienionych marek to polski producent specjalizujący się w wysokogatunkowych farbach różnego typu (akrylowe, lateksowe, antyrefleksyjne itd.).
Z kolei marka Master działa na rynku od roku 1997 i wytwarza między innymi specjalistyczne gładzie szpachlowe, plastyfikatory do zapraw oraz emulsje gruntujące.

Zakup niewłaściwej chemii budowlanej może skutkować wadami konstrukcyjno-wykończeniowymi. Jeśli prowadzisz firmę budowlaną i zajmujesz się tworzeniem mieszkań „pod klucz”, to tym bardziej powinna się dla Ciebie liczyć jakość zastosowanych materiałów.

Złej klasy produkty utrudniają wykonywanie prac i wpływają na ewentualne opóźnienia wykonawcze. Dodatkowo nierównomiernie układająca się gładź lub farba o niejednolitej pigmentacji mogą całkiem burzyć efekt końcowy. Wiąże się to rzecz jasna ze stratami finansowymi i wizerunkowymi. W kwestii chemii budowlanej nie idź na żaden kompromis i wybierz preparaty zaufanych marek, najlepiej u sprawdzonego polskiego dealera.

Dla kogo chemia budowlana?

Niektórym wyrażenie „chemia budowlana” może kojarzyć się wyłącznie z dużymi pracami budowlanymi i profesjonalnymi fachowcami. To jednak mit. Generalnie niemal każdy remont, budowa i wykończenie muszą odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów chemicznych do zaawansowanych potrzeb. Także osoby zajmujące się tworzeniem własnych wyrobów dekoracyjnych chętnie korzystają z poszczególnych produktów z zakresu chemii budowlanej – na przykład z bejc, emalii i farb.  

Tak naprawdę każdy powinien więc wyposażyć się w produkty tego rodzaju.

[avg] ([per]) [total] vote[s]