Płytki łazienkowe są elementem, który dopełnia aranżacji całego pomieszczenia. Cała łazienka w kafelkach? To rozwiązanie, które już od dawna nie należy do często wybieranych. Nowoczesne płytki ścienne, odpowiednio dobrane kafelki łazienkowe na podłogę i łączące je dekoracyjne listwy są kluczem do stworzenia modnego wystroju. Inne ciekawe rozwiązanie? Z jednej strony kafelki, z drugiej strony namalowana na ścianie grafika czy naklejka. Jeśli chodzi o wystrój łazienki i mnogość rozwiązań- pomysłów jest mnóstwo. Wybór tego najlepszego zależy zaś jedynie od Twoich preferencji. Warto jednak pamiętać o tym, iż płytki do łazienki powinny odznaczać się konkretnymi właściwościami. Jakimi?

Płytki łazienkowe – jakie powinny być?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje bardzo duża wilgoć. W końcu to właśnie tam relaksujesz się w długiej kąpieli lub bierzesz szybki prysznic, a także dbasz o higienę i wygląd. Powierzchnię płytki możesz zatem często zachlapać wodą czy zabrudzić przypadkowo rozlanym kosmetykiem. Nieodpowiednio dobrane płytki mogłyby w takich niekorzystnych warunkach ulec zniszczeniu. Niszczące działanie wody zdecydowanie negatywnie wpływa na powierzchnię. Najważniejsze więc, aby płytki czy ceramiczne kafelki cechowała niska nasiąkliwość. Oprócz tego dobrze, jeśli będą antypoślizgowe – na śliskiej powierzchni płytek łatwo byłoby o przypadkowy upadek po kąpieli. Ostatnim parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest klasa ścieralności- im wyższa, tym płytki ceramiczne będą trwalsze.

Płytki ścienne – rodzaje

Płytki ścienne mogą nadać świeży wygląd każdej łazience. Najważniejsze jednak, aby dobrze wkomponować je w wystrój całego wnętrza. Zanim więc przejdziesz do zakupu płytek, dobrze się zastanów, na jaki kolor masz w planach pomalować ściany i jak będzie wyglądała reszta wyposażenia łazienki. Wzór cegły na jednej ze ścian? Wielobarwna mozaika? A może klasyczny marmur? Płytki łazienkowe tak naprawdę mogą wyglądać jak tylko zechcesz. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy:

Gres – płytki ścienne

Gres wygląda niesamowicie szlachetnie. To płytki ceramiczne, które są wytwarzane na bazie kamionki szlachetnej. Mają doskonałe właściwości – nie chłoną wody, ani innych zabrudzeń. W łazience nie poleca się jedynie gresu polerowanego, który wymaga odpowiedniej impregnacji i jest wrażliwy na zaplamienia. Świetnym rozwiązaniem na ścienne płytki będzie natomiast gres szkliwiony, który jest łatwy do utrzymania w czystości i nie chłonie wilgoci. Z wyglądu gres jest niesamowicie elegancki – to właśnie często spotykane łazienkowe marmury.

Ścienne płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne (na przykład: https://www.salonyhoff.pl/plytki-drewnopodobne/) to świetne rozwiązanie w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym. Bardzo dobrze wkomponują się na ścianie czy podłodze w połączeniu z prostymi, białymi wnętrzami (na przykład w stylu skandynawskim), ale równie dobrze będą pasować do tego nowoczesnego. Płytki drewnopodobne wyglądają zupełnie jak prawdziwe drewno, ale są pozbawione jego wad – nie chłoną wilgoci i w łatwy sposób można je utrzymać w czystości.

Terakota

Zanim łazienkowym królem zaczął być gres, najczęściej wybieranym materiałem na płytki była właśnie terakota, która jest całkiem do niego podobna z wyglądu, ale jednak cechuje się większą miękkością, przez co łatwiej ją uszkodzić i nieco większą nasiąkliwością.

A może mozaika?

Mozaikę na łazienkowej ścianie można ułożyć z płytek wykonanych z różnych materiałów. Zazwyczaj są one sprzedawane jako gotowy do ułożenia zestaw, który finalnie będzie przedstawiał wybrany wzór. To świetny wybór do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.