Nadeszła wiosna. Dni są coraz dłuższe, temperatura wyższa, a skoro tak – to najlepszy moment na to, aby zaplanować remont domu czy mieszkania. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, wykonaj go samodzielnie. Zwłaszcza że pomalowanie ścian, położenie kafelków czy wymiana umywalki w łazience jest zadaniem prostszym niż może się wydawać. Zanim jednak rozpoczniesz prace, zgromadź odpowiednie wyposażenie. Sprawdź, co może Ci się przydać.

To, jakie materiały budowlane wybierzesz, zależy od charakteru planowanych prac remontowych Niemniej jednak, istnieją akcesoria, które przydadzą Ci się przy wykonywaniu wszelkich zadań z kategorii DYI. Co zatem warto mieć pod ręką, przystępując do jakiegokolwiek remontu? Oto lista podstawowych artykułów.

Młotek

Oczywista „oczywistość”? Mimo że może się tak wydawać, w wielu domach brakuje tego podstawowego narzędzia. A jest niezwykle przydatne nie tylko podczas wbijania gwoździ, ale nierzadko np. w trakcie wykonywania wszelkich prac rozbiórkowych, składania mebli czy „wyklepywania” metalowych elementów. Najważniejsze, aby pod Twoją ręką znajdował się klasyczny młotek ślusarski – z prostą główką i drewnianą rączką. Jeżeli masz w planach układanie paneli, wyposaż się również w model z główką gumową. Nie zapomnij również o zestawie gwoździ – najlepiej o różnych rozmiarach.

Folia zabezpieczająca

Bez względu na to, jaki remont wykonujesz, po jego zakończeniu czeka Cię sprzątanie. Pył, kurz, pozostałości po rozchlapanej farbie, kleju czy cemencie… śmieci i zabrudzenia są nieodzownym elementem każdego remontu. Jeśli chcesz mieć pewność, że malowanie czy układanie płyt kartonowo-gipsowych nie poczyni szkód w Twoim domu – zabezpiecz go, sięgając po odpowiednią folię. Najlepiej, jeśli wybierzesz tę nieco grubszą, która lepiej chroni nie tylko przed zabrudzeniami, ale i uszkodzeniami mechanicznymi. Okryj nią meble (także w pomieszczeniach sąsiadujących w remontowanym wnętrzem), a także podłogi oraz wszelkie sprzęty, których nie możesz przenieść na czas wykonywanych prac. Potem wystarczy ją zdjąć i… odetchnąć z ulgą.

Chcesz zapewnić sobie jeszcze lepszą ochronę? Połącz folię zabezpieczającą z tekturą falistą (o zużyte kartony możesz poprosić np. w pobliskim sklepie). Taka kombinacja sprawdzi się doskonale zwłaszcza przy zabezpieczaniu podłogi – ułóż kartony (możesz je zamocować taśmą klejącą) i przykryj grubą folią. Tak gruba warstwa zabezpieczenia zapobiegnie powstaniu nawet najmniejszych uszkodzeń mechanicznych.

Drabina

Czy to malowanie, czy zawieszanie karnisza – prace na wysokości są nieodłącznym elementem wielu remontów. Możesz wejść po prostu na jedno z domowych krzeseł. Niemniej jednak, nie jest to ani bezpieczne, ani komfortowe. Dlatego upewnij się, że podczas najbliższej wizyty w markecie budowlanym, np. w Leroy Merlin, na liście zakupów znajdzie się również drabina. Do wykonywania podstawowych prac remontowych zupełnie wystarczą 4-schodkowe drabiny, wykonane z lekkiego aluminium. Zapewnią Ci stabilną pozycję i bezpieczeństwo działania. Wykorzystasz je również np. wieszając firany lub zasłony czy odkurzając kratki wentylacyjne w domu – podest posłuży Ci jako miejsce na akcesoria niezbędne podczas wykonywania prac.


[avg] ([per]) [total] vote[s]