Drewno tworzy przytulną atmosferę, poprawia walory mieszkalne a w konsekwencji samopoczucie mieszkańców. Prawidłowa dbałość o oka drewniane wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad, które pozwolą na satysfakcję z długotrwałego ich użytkowania.

W fazie budowy domu, czy też w trakcie prowadzenia jakichkolwiek prac budowlanych, należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie powierzchnie okna. Jakiekolwiek uszkodzenia powłoki powstałe w trakcie robót budowlanych należy niezwłocznie naprawić.

Jak prawidłowo pielęgnować stolarkę drewnianą?

Mikrorysy i drobne uszkodzenia okien powstają np. w trakcie gradobicia. Jeśli mikrorysy i mikropęknięcia nie zostaną we właściwy sposób usunięte, może to prowadzić do penetracji wody w głąb profilu okiennego a w drewnie iglastym do powstania sinizny. Aby uelastycznić i uodpornić powłokę lakierniczą, należy stosować 2 razy do roku środki pielęgnacyjne polecane przez producenta stolarki okiennej.

Dzięki nim możemy gruntownie oczyścić z kurzu, tłuszczu, śladów po owadach oraz innych zanieczyszczeń powierzchnie drzwi oraz okien drewnianych. Na umyte i wysuszone ramy okien i powierzchnie drzwi należy nanieść mleczko pielęgnacyjne najlepiej za pomocą miękkiej wełnianej ściereczki. Nałożony w ten sposób środek pielęgnacyjny odświeża kolor, nadaje oknom nowy blask. Regularna pielęgnacja stolarki nie tylko przedłuża odstępy konserwacyjne powłoki ale także trwałość okien

Zabiegi pielęgnacyjne powinny zostać przeprowadzone po ok. 2 miesiącach od momentu zamontowania. Warto podczas nich zwrócić uwagę na stan powłoki lakierniczej – w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, które sięgają do drewna, trzeba je usunąć nanosząc na miejscowe ubytki farbę renowacyjną. Lepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ postępujące wady wynikające z zaniechania konserwacji nie podlegają gwarancji – radzi właściciel firmy ABA Wiktorczyk, która zajmuje się produkcją okien oraz drzwi z drewna.

Konserwacja (renowacja) stolarki drewnianej

Konserwacja stolarki drewnianej powinna się odbywać regularnie. Częstotliwość konserwacji zależy od usytuowania obiektu oraz warunków klimatycznych.

Zaleca się wykonywanie konserwacji powłok kryjących po 4-5 latach od jej zamontowania, a w przypadku kolorów lazurujących po około 3 latach.

Konserwacja polega na oczyczeniu starej powłoki i przeszlifowaniu jej papierem ściernym. Następnie nanosi się lakier nawierzchniowy 1 lub 2 razy.

Częstotliwość konserwacji uzależniona jest od stanu powłoki lakierniczej. Przy regularnym stosowaniu środków pielęgnacyjnych zalecanych przez producentów okien, okresy międzyrenowacyjne okien znacznie się wydłużają.

[avg] ([per]) [total] vote[s]