Kotłownia jest to miejsce, które musi być dobrze przemyślanie pod względem wygody użytkowania. Nie można także zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Właściwe zorganizowanie tej przestrzeni umożliwi domownikom komfortowe poruszanie się, składowanie materiału opałowego oraz bezpieczną obsługę kotła. Sprawdź, co trzeba zrobić, by dobrze urządzić kotłownię.

Co musisz wiedzieć, zanim zainstalujesz kocioł?

Kotłownię najlepiej jest zaplanować na etapie budowy domu. Jeśli wyliczymy zapotrzebowanie na moc grzewczą i ustalimy, jakie paliwo będziemy spalać, możemy zakupić kocioł o określonej mocy i w ten sposób sprawdzić, ile miejsca potrzeba na jego instalację oraz składowanie paliwa. Warunki techniczne dotyczące kotłowni na paliwo stałe znajdziemy w normie PN-87/B-02411. Kotłownią powinno być wydzielone pomieszczenie gospodarcze, w którym jest możliwość instalacji pieca. Kotły o mocy nominalnej do 10 kW wolno instalować, jeśli kubatura wynosi przynajmniej 4 m3 na 1kW mocy cieplnej kotła i nie jest mniejsza od 30m3. Trzeba także zadbać o dopływ powietrza wynoszący minimum 10 m3/h i kW mocy kotła.

Odpowiednia wentylacja

Jest wiele regulacji, jakie trzeba uwzględnić przy urządzaniu kotłowni. Jej wysokość powinna wynosić przynajmniej 2,2 m. W istniejących już budynkach może ona mieć do 1,9 m, o ile zapewnimy właściwą wentylację. Musi ona być grawitacyjna. Wentylacja nawiewna powinna odbywać się przez otwór o minimalnym przekroju 200 cm2, który położony jest niżej niż 1m nad podłogą. Zasysane powietrze nie może zawierać kurzu i innych zanieczyszczeń. W kanale nawiewnym nie wolno instalować przepustnic. Z kolei wentylacja wywiewna to kanał z niepalnego materiału  o przekroju przynajmniej 14 x 14 cm. Otwór wlotowy musi być pod stropem, a otwór wylotowy na dachu domu.

Zadbanie o pozostałe standardy

Dobra praca kotła wymaga zapewnienia odpowiedniej wysokości komina i jego przekroju. Nowoczesne kotły mają wysoką sprawność, dlatego przeważnie potrzebują lepszego ciągu kominowego niż dawne kotły zasypowe. Szczegóły dotyczące komina znajdziemy w dołączonej do kotła dokumentacji techniczno-ruchowej. Choć w kotłowni można korzystać z naturalnego oświetlenia, musimy zadbać także o światło z żarówek. Pamiętajmy także o tym, by podłoga była wykonana z materiałów niepalnych.

Ekspert z firmy Tomiko w Lisewie dodaje: Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy dodatkowo zadbać o drugie wyjście z kotłowni na zewnątrz. Umożliwi ono wynoszenie popiołu bez ryzyka pobrudzenia domu.

Rate this post