Wybierając okna do domu czy mieszkania, musimy brać pod uwagę nie tylko ich estetykę, ale przede wszystkim komfort, jaki będą zapewniać podczas użytkowania. Najważniejszym zadaniem okien jest ochrona wnętrz budynku przed zmiennymi, w naszej szerokości często niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Obecnie największą popularnością cieszy się stolarka okienna PCV. Obrzymie powodzenie profili PCV, świadczące o zaufaniu klientów, wynika ze świetnej jakości tego rozwiązania – przekonuje nasz rozmówca z firmy Tommar.

Tzw. okna plastikowe nie tylko charakteryzują się doskonałą izolacyjnością, ale są także znacznie trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji, niż tradycyjne okna drewniane.

Izolacyjność termiczna okien

Wybór okien o dobrej izolacyjności cieplnej jest konieczny nie tylko ze względu na pożądany komfort w pomieszczeniach. To, czy nasze okna są szczelne, będzie w prosty sposób przekładało się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Tak więc szczelne okna to komfort i oszczędność.

Współczynnik przenikania U

Stopień izolacyjności termicznej okien określany jest przez współczynnik U. Określa on wielkość strat ciepła wynikających z różnicy temperatur między wnętrzem budynku a warunkami na zewnątrz. Im mniejsza wartość współczynnika U, tym lepsza izolacyjność termiczna okna. Informacja o współczynniku izolacyjności U powinna znajdować się zawsze na karcie właściwości użytkowych produktu.

Ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej, szczelność okien ma bardzo duży wpływ na zużycie energii w budynkach, kwestia odpowiednich parametrów stolarki okiennej jest regulowana prawem. Ograniczenie zużycia ciepła jest istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczną ochronę środowiska. Dlatego w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej wciąż podwyższane są standardy cieplne dotyczące okien. Zgodnie z dyrektywami unijnymi po 2020 roku w polskim budownictwie nie będzie można stosować okien zimniejszych niż U 0,9 W/m2K, a już dziś jesteśmy pewni, że najlepsze pod tym względem są okna PCV.

[avg] ([per]) [total] vote[s]