Żeby okno służyło nam przez długie lata i dodatkowo chroniło skutecznie przed zmianami pogody, przed każdym montującym okno stoi niezwykle ważne zadanie. Musi on pamiętać o wielu czynnikach, które zadecydują o przyszłym funkcjonowaniu naszego okna.

Zalety

Dzięki dobrze wybranej i zamontowanej stolarce okiennej zyskujemy:

  • Doskonałą ochronę akustyczną, gdyż  jest możliwość zastosowania różnorodnych pakietów szyb zespolonych.
  • Idealną  szczelność, gdyż  okna PCV spełniają wszelkie normy na szczelność na wodę i infiltrację powietrza.
  • Zwiększone bezpieczeństwo dlatego, że  odpowiednie połączenie rodzaju szyb i okuć, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed włamaniem.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy: okien z PCV nigdy nie trzeba malować, a utrzymanie ich w czystości jest wyjątkowo łatwe.
  • Możliwość swobodnego tworzenia: jeśli ktoś chce, to na rynku jest ogromny wybór kolorów – można dobrać odpowiednio do każdego budynku, aby barwa współgrała z otaczającą architekturą. Nie zapominajmy, że kolor profili może wpływać na stan i trwałość stolarki okiennej.
  • Ochrona środowiska: wszystkie produkty nadają się w całości do powtórnego przetworzenia.

Najbardziej pożądane obecnie przez klientów są okna energooszczędne, które zawiera niską przenikalność cieplną.

Okna plastikowe

Okna plastikowe cieszą się dużą popularnością. Są szczelne, nie wymagają malowania, łatwo je utrzymać w czystości. Łatwo dopasować je do stylu każdego domu, zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Umożliwiają to różnorodne kształty okien (prostokątne, trapezowe, trójkątne, łukowe i okrągłe), ozdobniki i bogactwo kolorów. Ponadto ościeżnice z PCV produkowane są jako profile renowacyjne, nakładane na starą ościeżnicę drewnianą. Okna z PCV są wytwarzane jako konstrukcja jednoramowa, szklona szybami zespolonymi. Jest wiele systemów produkcji okien z tworzyw sztucznych.

Przekrój ram skrzydeł i ościeżnic w każdym z nich różni się kształtem, wymiarami, grubością ścianek zewnętrznych i wewnętrznych oraz liczbą komór (nie można łączyć ze sobą elementów różnych systemów). Profile mają od dwóch do sześciu komór (najczęściej spotyka się dwu- i trzykomorowe). Komorowa budowa profili pozwala uzyskać lepsze parametry termoizolacyjne (im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła. Cieplejsze okna poprawiają komfort termiczny w mieszkaniu i ograniczają ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej na szybach od strony pomieszczeń.

Okna plastikowe produkowane są w wielu kolorach. Mogą być jednobarwne lub o powierzchni imitującej fakturę drewna. Można zamówić okna mające różne kolory na zewnątrz i od wewnątrz.

Ze względu na małą sztywność profili z PCV, wewnątrz nich umieszcza się kształtowniki ze stali ocynkowanej. Profile i kształtowniki łączy się wkrętami. Ścianki komory i kształtownika nie powinny się stykać. Zachowanie dystansu pomiędzy nimi umożliwiają wypusty umieszczane na ściankach komory.

Zaletą okien z PCV jest ich trwałość, nie wymagają konserwacji, z wyjątkiem okresowego smarowania okuć i zawiasów. Aby mogły powstać najwyższej jakości okna energooszczędne drewniane czy PCV niezbędne jest połączenie zaawansowanej technologii z precyzją i kunsztem pracy ludzkich rąk.

Rate this post